19 maja 2019

W pierwszej partii dogrywki Nakamura przeciwko Radjabovowi zdołał ustawić pionka na e5, co dało mu stałą przewagę przestrzeni. Radjabov dobrze się bronił, ale, jak to się zdarza w szybkich partiach, zaczął popełniać małe błędy. Krytycznym błędem było 32. posunięcie, gdy zagrał f6, osłabiając pole g6. W 35. posunięciu pozwolił Nakamurze przeniknąć swoją pozycję przez 36.Hd5. Poddał się kilka posunięć później, gdyż groził mu mat.

W drugiej partii w 22. posunięciu Radjabov mógł dać sobie realne szanse na stworzenie nacisku poprzez 22.Gf4.

Nakamura zdołał ustabilizować pozycję i ją uprościć, po czym zgodzono się na remis.

W meczu So-Duda w pierwszej partii So uzyskał pewny nacisk. Pierwszy krytyczny moment nastąpił w 20. posunięciu, gdy Duda wymienił białopolowego gońca za skoczka, który właśnie wskoczył na f5. To dało So przewagę, ale zawodnicy zaczęli wymieniać figury, upraszczając pozycję i zmniejszając przewagę So. Partia mogła zakończyć się remisem, ale w 35. posunięciu Duda przeliczył się w taktyce, co kosztowało go figurę. Poddał się kilka posunięć później.

Druga partia była powtórką debiutu w pierwszej partii klasycznej, którą So przegrał. Duda ponownie uzyskał pewną przewagę. So zaczął komplikować i gra stała się napięta i niejasna z wieloma taktycznymi możliwościami. Biorąc pod uwagę skrócony czas, nie można było uniknąć przeoczonych okazji. Stopniowo Duda przejmował kontrolę i wydawało się, że wygra, gdy popełnił błąd w 42.Wg3. Gdy So zagrał 42...Sc1, Duda musiał stracić jakość, choć miał rekompensatę. Nie wystarczyło to do wygranej i po uproszczeniu gry do końcówki król+wieża przeciwko skoczek+dwa pionki szanse Dudy wyparowały. Zawodnicy zgodzili się na remis w 72. posunięciu po kilkakrotnym powtorzeniu pozycji.

Wyniki

Partie dogrywek

1000 Znaków do wykorzystania