Runda 9, 14 kwietnia 2024

Gukesh, D- Praggnanandhaa, R ½-½
Vidit, Santosh Gujrathi - Nakamura, Hikaru 1-0
Firouzja, Alireza - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Abasov, Nijat - Caruana, Fabiano ½-½

W dziewiątej rundzie tylko jedna partia została rozstrzygnięta: Santosh Vidit pokonał Hikaru Nakamurę, ale wspólny lider Ian Nepomniachtchi wydawał się mieć kłopoty w starciu z Alirezą Firouzją. Ostatecznie Gukesh i Nepomniachtchi dzielą prowadzenie, mając 5,5/9, pół punktu przewagi nad Praggnanandhaą.

Wydawało się, że Hikaru Nakamura powrócił do rywalizacji po zwycięstwie nad Caruaną w 8. rundzie, ale dzisiaj ponownie się cofnął, przegrywając po raz drugi z Santoshem Viditem. Porażka Nakamury w drugiej rundzie była całkowitą katastrofą, a w tej przegrał ją dwukrotnie. Nakamura wyrównał od początku, 20...Wc8 (20...Sf4=) to początek złego planu, 21.Wa3 c5? (21...Sf4 niewielka przewaga białych była najlepsza) było naprawdę źle, a białe powinny być dużo lepsze, ale tylko wtedy, gdy Vidit znalazł 22.Sg4. Po 22.dxc4?! pozycja po 22...Sf5 była równa. Nakamura znowu czuł się dobrze, ale wkrótce coś poszło nie tak. 24.b4 Wc8?! (24...axb4=) i Vidit zdobył ważnego pionka. Posunięciem27...Sxe5? (27...Wcd8) Nakamura popełnił decydujący błąd, gdyż Vidit grał dokładnie do końca partii, nie dając już żadnych szans.

Alireza Firouzja wywarł na Iana Nepomniachtchiego ogromną presję. Wybrał bardzo powolne ustawienie podwójnego fianchetto z białymi i udało mu się uzyskać znaczną przewagę. Wydaje się, że kluczowy moment miał miejsce w 29. ruchu. Białe musiały wybrać pomiędzy rozegranym 30.gxf6 a zamknięciem skrzydła królewskiego za pomocą 30.g6 i otwarciem strony hetmańskiej. Sposób, w jaki wybrał Firouzja, wydawał się niebezpieczny, ale Nepomniachtchi wytrzymał, 30.g6 z perspektywy czasu wygląda bardziej obiecująco.

Partia Gukesh przeciwko Praggnanandhaa była grą wymagającą powolnego manewru. Silniki myślą, że białe mogły mieć niewielką przewagę w ruchu 30, ale wyglądało to po prostu na dobrze rozegrany remis. Fabiano Caruana omal nie wygrał pierwszej bitwy czarnymi figurami z Nijatem Abasovem. 3.Gb4 w Gambicie Hetmańskim zamienił debiut w obronę półsłowiańską. Caruana był w porządku, ale Abasov nie ustępował już i mecz zakończył się remisem w 44 posunięciach.

Klasyfikacja: 1-2. Gukesh, Nepomniachtchi 5,5, 3. Praggnanandhaa, R 5, 4-6. Nakamura, Vidit, Caruana 4,5, 7. Firouzja 3,5, 8. Abasov 3.

Partie