Runda 7, 11 kwietnia 2024

Caruana, Fabiano - Praggnanandhaa, R ½-½
Nakamura, Hikaru - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Firouzja, Alireza - Gukesh, D 1-0
Abasov, Nijat - Vidit, Santosh Gujrathi ½-½

Ian Nepomniachtchi prowadzi wśród kandydatów FIDE wynikiem 4,5/7 na półmetku. Nepomniachtchi nie prezentował się tak dobrze przez ostatnie trzy rundy, a w rundzie 7 on i Hikaru Nakamura wzięli udział w konkursie pamięciowym na zginającą umysł linię komputerową w Obronie Rosyjskiej. Wygląda na to, że Nepomniachtchi jako pierwszy zapomniał o czymś tak ważnym jak 21...Gf5?, co było znacznie gorsze niż 21...Kg8. Nakamura długo zastanawiał się nad swoim 25.He2?! co okazało się być wyraźnie drugim najlepszym po 24.Sdf3 (ocena ponad +1). Nepomniachtchi najwyraźniej zdał sobie sprawę z problemu i po He2 uderzył 25...Se4! z natychmiastową z wyraźną ulgą, gra została wyrównanai Nepomniachtchi nie miał problemu z udowodnieniem tego.

Alireza Firouzja będzie niebezpieczną dziką kartą, ponieważ jest oczywiste, że nie ma szans na zwycięstwo, zwłaszcza dlatego, że najwyraźniej nie gra dobrze, ale dziś pokonał współlidera Gukesha. Gukesh wyrównał w posunięciu 20, a po 21.Wa1?! był lepszy. Stopniowo gra się wyrównała i hetmany zostały wymienione. Jednak w przed pierwszą kontrolą czasu Gukesh założył, że jego wolny pionek był ważniejszy niż groźby Firouzji na skrzydle królewskim, ocena pozostała na tym samym poziomie aż do 36...Kh7? (36...b5) 37.Wf3 a3? (37...Kg8 było lepsze, ale nadal przegrywało) i Firouzja miał forsownego mata po 39.Sf8!

Fabiano Caruana grał Advanced French przeciwko Praggnanandhaa. Hindus zmieniał swoje debiuty praktycznie w każdej rundzie i był bardzo nieprzewidywalny. Caruana był lepszy po debiucie, ale w 17. Posunięciu to  były czarne miały wybór, transakcje odbywały się regularnie, a w 41. posunięciu uzgodniono remis.

Santosh Vidit dostał poważne szanse na zwycięstwo czarnymi w Partii Hiszpańskiej w partii z Nijatem Abasovem. Na początku białe były lepsze, ale 31.Se2? to był błąd, po którym czarne na chwilę przejęły kontrolę, ale przed pierwszą kontrolą czasu żadna ze stron nie zagrała najlepiej 37...Wd6? (37.Hd6!) 39.Sb1? (39.Sc3=) i 41.g4?= (41.Wh7!) Po tym wyrównaniu partia zakończyła się remisem w 52 posunięciach.

Klasyfikacja po siedmiu runadch: 1. Nepomniachtchi 4,5 pkt., 2-3. Gukesh, Caruana, Praggnanandhaa 4 pkt., 5-6. Nakamura, Vidit 3,5pkt., 7. Firouzja 2,5 pkt., 8. Abasov 2 pkt.

Partie