Runda 8, 13 kwietnia 2024

Nepomniachtchi, Ian - Abasov, Nijat ½-½
Nakamura, Hikaru - Caruana, Fabiano 1-0
Praggnanandhaa, R - Firouzja, Alireza ½-½
Vidit, Santosh Gujrathi - Gukesh, D 0-1

Turniej Kandydatów FIDE w Toronto nieźle się rozgrzewa po ośmiu rundach. Gukesh dołączył do Iana Nepomniachtchiego na prowadzeniu, a Hikaru Nakamura dołączył do rywalizacji wraz z Praggnanandhaą. Porażka Fabiano Caruany z Nakamurą cofnęła go do 50% skuteczności i z pewnością jest poważnym ciosem.

Gukesh otrząsnął się po porażce w rundzie 7, wygrywając z Santoshem Viditem w Obronie dwóch Skoczkow z 4.d3. Powierzchownie mogło się wydawać, że po otwarciu inicjatywę miał Vidit, pchał pionki i robił przełomy, ale Gukesh miał linię a i pozycja białych pogarszała się niemal z każdym ruchem. Gukesh ruszył na linii a, skręcił w lewo w kierunku króla Vidita i zamatował go.

Hikaru Nakamura pokonał Fabiano Caruanę w 35 posunięciach spokojnej Obronie Hiszpańskiej. Trudno uwierzyć, że zawodnik klasy Caruany może stracić pozycję, którą miał w 24 posunięciu, ale zaczynając od 24...Hg5?! (preferowane jest 24...Re7, a wybrany ruch okazuje się chaotyczny) wydawało się, że czarne do końca były w defensywie. Po 28...Sf8?! (28...Hd7 było lepsze) czarne miały poważne kłopoty. 29...Hd8?! (29...Hd7) 30.h5 (30.Hf4 jest lepsze) 30...Gd7? (30...Hb6 nie było takie złe dla czarnych) pozostawiło czarne w przegranej pozycji i 33...b5? zakończyło partię stosując trywialną taktykę. Według e-maila Dennisa Monokroussosa The Chess Mind dotyczącego tej rundy, było to czwarte klasyczne zwycięstwo Nakamury białymi figurami z rzędu przeciwko Caruanie. Wygląda na to, że jest to rodzaj straty, po której trudno będzie się odbudować.

Ian Nepomniachtchi w partii z Nijatem Abasovem grał Obronę Rosyjską, gdzie silniki mówią, że czarne wyrównały w 22. posunięciu. W 36. posunięciu zadanie czarnych było jasne, wyrównane, ale z parą pionków na skrzydle hetmańskiej nadal czarne musiały być dokładne, a Abasow rozegrał to doskonale i nigdy nie miał najmniejszych kłopotów. Remis w 63 ruchach. Czy Nepomniachtchi się uspokoił?

Klasyfikacja po ośmiu rundach: 1-2. Gukesh, Nepomniachtchi 5 pkt.; 3-4. Nakamura, Praggnanandhaa 4,5 pkt.; 5. Caruana 4 pkt.; 6. Vidit 3,5 pkt.; 7. Firouzja 3 pkt.; 8. Abasov, 2,5 pkt.

Partie