Runda 10, 15 kwietnia 2024

Nepomniachtchi, Ian - Gukesh, D ½-½
Praggnanandhaa, R - Vidit, Santosh Gujrathi ½-½
Nakamura, Hikaru - Abasov, Nijat 1-0
Caruana, Fabiano - Firouzja, Alireza 1-0

W dziesiątej rundzie liderzy Gukesh i Ian Nepomniachtchi zremisowali, a zwyciężyli Hikaru Nakamura i Fabiano Caruana. O zwycięzcy raczej zadecyduje dogrywka, a nie dodatkowa punktacja.

Nepomniachtchi zagrał całkiem solidny wariant Partii Hiszpańskiej przeciwko Gukeshowi. Wydaje się, że głównym punktem zainteresowania było to, czy 19.c3 dokądkolwiek prowadziło, ale był to ruch komputera, a nie człowieka. Po 19.Wd3 pozycja była równa do końca partii.

Hikaru Nakamura zdobył bardzo dużą przewagę w 18. posunięciu przeciwko Nijatowi Abasovowi w Obronie Rosyjskiej. Nakamura nie był zbyt dokładny, ale pozycja Abasova była nie do pozazdroszczenia aż do 27.Gf4?! (27.g5, samo rozpoczęcie ataku oznaczało zwycięstwo) i nagle Nakamura nie tylko nie miał lepszej pozycji, ale przegrywał. Potem losy ponownie się odwróciły. 36...He7? (36...Gc7 było najlepszym, ale nie jedynym dobrym posunięciem czarnych) 37.Ge5! i białe znów zwyciężały. 38.Se3! zakończyłoby wszystko, ale szkoda została wyrządzona i po 38.Sg3 Wxe5 Nakamura wygrał.

Fabiano Caruana po naprawdę zaciętym meczu pokonał Alirezę Firouzję. 6.Wg1 pokazało, że Caruana wiedział, że to jest dzień, w którym musi zaryzykować. Gra była naprawdę trudna, 13...Ge6? to był błąd, ale obaj gracze nie zauważyli, że 14.Gxe6 tak naprawdę wygrywało dla białych po dokładnych 14...fxe5 15.e5. Zamiast tego 14.Ge2 pozostawił białe bez niczego. Partia ta została rozstrzygnięta w obliczu kłopotów z czasem, gdy Firouzja zrujnował swoją pozycję, aby zdążyć przed kontrolą czasu, mając zaledwie kilka sekund na swoje ostatnie ruchy aż do ruchu 40.

Praggnanandhaa przeciwko Santoshowi Viditowi zagrali solidną partię z obu stron w obronie berlińskiej.

Klasyfikacja: 1-2. Gukesh, Nepomniachtchi 6, 3-5. Praggnanandhaa, Nakamura, Caruana 5,5, 6. Vidit 5, 7. Firouzja 3,5, 8. Abasov 3,

Partie