20 maja 2019

W ćwierćfinałach Moscow Grand Prix czterech Rosjan gra przeciwko dwóm Amerykanon, jednemu Chińczykowi i jednemu Polakowi. Format turnieju, przypadkowo, jest taki sam jak w meczu Rosja – Świat w 2002 roku (a przedtem mecze ZSRR-Świat w 1970 i 1984 roku).

Wszystkie partie miały ciekawe momenty. Najbardziej niezwykłą partią była partia Nakamura-Dubov.

Dubov, znany z bardzo dobrego przygotowania, grał czarnymi i błyskawicznie wykonał pierwszych 20 posunięć w symetrycznej Partii Angielskiej. W tym momencie pozycja była znakomita: Dubov miał pionka na d3 i cała jego pionkowa struktura była rozbita. W pewnym sensie czarne wydawały się naruszać wiele głównych zasad teorii debiutów. Ale miały inicjatywę i pionek na d3 był problematyczny dla białych.

Nakamura zużył o godzinę więcej niż Dubov. co musiało być dla niego niepokojące. Po partii Nakamura powiedział: „Wiedziałem, że Daniil mnie zaskoczy, ale nie spodziewałem się, że zagra 20 posunięć bez namysłu”.

Nakamura w koncu zdobył pionka na d3, ale to pozwoliło Dubovowi na grę na skrzydle hetmańskim. Zawodnicy zgodzili się na remis wkrótce po tym, gdy powstała pozycja, w której dynamicznie rozmieszczone figury czarnych rekompensowały ich zrujnowaną strukturę pionkową.

Partia Svidler-Wojtaszek zakończyła się pierwsza. Zagrano Obronę Sycylijską, ale Svidler wcześnie zszedł z głównego wariantu grając niezwykłe 5.Gd3. Wkrótce dostał dobrą pozycję, gdy powoli rozszerzał swoją przestrzeń w centrum.

W 18. posunięciu Svidler pomylił się, grając 18.b4. Wojtaszek mógł zagrać 18...ab4 i po 19.Sb4 Ge4! 20.Ge4 d5. Ale Wojtaszek przeoczył szansę i zagrał 18...Ha7. Dwa posunięcia później zgodzono sie na remis.

Alexander Grischuk, który jest znany ze swych niedoczasów, szybko rozegrał debiut przeciwko So. W 14. posunięciu szybko zagrał niespodziewane 14.ed4, zamiast Hd4, dobrowolnie akceptując izolowanego pionka. So grał ostrożnie, ale Grischuk zdołał przejść do końcówki z parą gońców, co często jest niebezpieczne. So przeszedł przez komplikacje, nawet zdobywając pionka, ale remis wydawał się oczywisty.

W partii Wei Yi-Ian Nepomniachtchi zagrano wariant Najdorfa Obrony Sycylijskiej. Nepomniachtchi jest uważany za eksperta w tym debiucie, ale musiał uważać, gdyż Wei uzyskał małą przewagę przestrzeni. Wei nie był w stanie wykorzystać tej przewagi i zgodzono się na remis w 31. posunięciu.

Michał Krasenkow i Nona Gaprindashvili

Wyniki

Partie

1000 Znaków do wykorzystania