Dlaczego ten repertuar debiutowy nazywa się prosty? Z prostego powodu: warianty są proste i łatwe do zapamiętania i wymagają niewielkiego albo żadnego unowocześniania.

Mistrz międzynarodowy Christof Sielecki stworzył niezawodny zestaw wariantów debiutowych dla szachistów na niemal wszystkich poziomach. Głównym celem jest zdominowanie czarnych w debiucie za pomocą prostych środków. Nie musisz niczego poświęcać ani zapamiętywać długich wariantów taktycznych. Chyba że czarne grają coś głupiego, gdy taktyka jest najprostszą karą.

Sielecki opracował ten repertuar współpracując ze studentami, którzy szukali czegoś, co byłoby łatwe do zrozumienia i łatwe do nauczenia. Większość wybranych przez niego wariantów jest czasami grana przez arcymistrzów, ale na ogół znajdują się one poza głównym nurtem teorii debiutowej. Oznacza to, że prawie nie ma potrzeby śledzenia rozwoju teoretycznego.

Sielecki jasno objaśnia plany i kontrgry i skupia się na tym, czego wymaga pozycja. Ambitni gracze z rankingiem powyżej 1500 zystkają wiele dzięki studiowaniu tej niezwykle dostępnej książki.

Christof Sielecki jest mistrzem międzynarodowym z Niemiec. Od wielu lat uczy i trenuje szachy oraz prowadzi popularny kanał na YouTube o nazwie ChessExplained.

Książka została wyróżniona przez ChessPub nagrodą Książki Roku 2018.

Arcymistrz Glenn Gflear, autor „Starting Out: the Open Games”:

„Repertuar Sieleckiego jest rozsądny i denerwujący. Dokładnie taki, który sprawi, że wielu przeciwników będzie jęczeć.”

Mistrz krajowy Timothy McGrew:

„IM Sielecki włożył szalony czas i wysiłek w stworzenie tego repertuaru dla białych, koncentrując się w większości na wariantach używanych przez czołowych arcymistrzów, ale spoza głównych wariantów teorii debiutów. Rozpatrywanie wszystkich wariantów jest tak obszerne, że zakup „Keep it Simple: 1.e4” w rzeczystości jest jak kupienie zestawu książek repertuarowych. Jeśli jesteś ambitnym graczem o rankingu 1500 lub wyższego i pragniesz poważnego, kuloodpornego repertuaru, 1.e4 nadaje się do używania aż do poziomu utytułowanego gracza i jesteś gotowy do nacisku na przeciwnika, gdy pozycja tego wymaga i grać szybko, gdy wymaga uderzenia pioruna, po prostu nie możesz tutaj przegrać.”

Mistrz międzynarodowy John Donaldson:

„Repertuar debiutowy oparty na prostych i prostolinijnych wariantach, które zawierają trochę trucizny (...). Sielecki uważał, żeby nie przytłoczyć czytelnika zbyt dużą ilością analiz.”

Mistrz krajowy Han Schut, Chess.com:

„Doskonała książka, która dostarcza dokładnie to, co mówi tytuł: stosunkowo prosty (700+ wariantów!), solidny i prosty repertuar. Wiele graczy z rankingiem powyżej 1500 będzie bardzo zadowolonych, że ten repertuar jest już dostępny.”