Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sąd Najwyższy USA zablokował stan wyjątkowy administracji Bidena, który zmusiłby dużych pracodawców do szczepienia lub regularnych badań swoich pracowników.

Demokratyczny prezydent Joe Biden wydał oświadczenie w czwartek po południu, wzywając prywatnych pracodawców do wdrożenia własnych wymagań dotyczących szczepień po tym, jak Sąd Najwyższy zablokował jego mandat na szczepienia lub testy w firmach zatrudniających ponad 100 pracowników.

„Jestem rozczarowany, że Sąd Najwyższy zdecydował się zablokować zdroworozsądkowe wymagania dotyczące ratowania życia pracowników w dużych firmach, które były wprost ugruntowane zarówno w nauce, jak i prawie” – powiedział Biden. „Ten nadzwyczajny standard pozwalał pracodawcom wymagać szczepień lub pozwolić pracownikom na odmowę szczepienia, o ile byli badani raz w tygodniu i nosili maskę w pracy: bardzo skromne obciążenie”.

„W wyniku decyzji Sądu do stanówi poszczególnych pracodawców należy teraz określenie, czy należy zapewnić pracownikom jak najbezpieczniejsze miejsca pracy oraz czy ich firmy będą bezpieczne dla konsumentów podczas tej pandemii, wymagając od pracowników podjęcia prostego i skutecznego kroku w kierunku zaszczepienia się” – kontynuował Biden.

„Sąd orzekł, że moja administracja nie może wykorzystać upoważnienia przyznanego jej przez Kongres, aby zażądać tego środka, ale to nie powstrzymuje mnie przed używaniem mojego głosu jako prezydenta do popierania pracodawców, aby postępowali właściwie w celu ochrony zdrowia i gospodarki Amerykanów . Wzywam liderów biznesu, aby natychmiast dołączyli do tych, którzy już się wzmocnili – w tym jedna trzecia firm z listy Fortune 100 – i wprowadzili wymagania dotyczące szczepień, aby chronić swoich pracowników, klientów i społeczności”.