Turniej Masters

W ósmej rundzie Tata Steel Masters nastąpiły zmiany w prowadzeniu. Lider Shakhriyar Mamedyarov pozwolił się dogonić przez Anisha Giri i mistrza świata Magnusa Carlsena.

Mamedyarov doznał pierwszej porażki w turnieju w symetrycznej Partii Angielskiej, gdzie uzyskał mniej więcej równą pozycję po debiucie (może zamiast nowego 12...Hd6 lepsze było znane 12...Hb6), ale 10 posunięć później miał problemy i po nastęnych 10 posunięciach poddał się.

Wygrana Carlsena była znakomita, gdyż stracił figurę w fazie debiutowej. Partia ta potwierdza, że uparte twierdzenie członka Komisji Młodzieżowej PZSzach, Jerzego Konikowskiego, że "Przed końcowką jest debiut", gdzie zamieszcza z uporem maniaka przykłady nieznajomości debiutu, co prowadzi do przegranej, jest bezpodstawne. Bez znajomości i zrozumienia wszystkich etapów gry w szachy, znajomość debiutów można sobie wsadzić...

Magnus Carlsen nie przewidział wyboru wariantu smoka w Obronie Sycylijskiej przez Gawaina Jonesa wbrew temu, że Anglik napisał o nim książkę. Carlsen był niezadowolony z wyniku swego otwarcia i po długim namyśle popełnił "niedojrzały" - jego słowa - błąd 17.g4, co spowodowało utratę figury po 17...f4. Carlsen przyznał, że miał szczęście, że pozostała mu w ogóle jakaś rekompensata i nie mając nic do stracenia znalazł dobrą praktyczną szansę. Jones miał wybór realizować swoją przewagę, ale jego posunięcie 22...Hb6?! (22...g5 lub Kh8 ciągle było dużą przewagą) zredukowało ją i po 23.g5 jego 23...hxg5?! (23...Gf8 lub  gxh5 było lepsze) cała jego przewaga znikła. Późniejszy błąd 25...Hd8? dał Carlsenowi dużą przewagę i wkrótce Jones poddał się.

Hou Yifan miała dość znaczną przewagę przeciwko Fabiano Caruanie, ale to wszystko było trudne i po 33.Hd2? Hh4! Caruana przejął inicjatywę i zdobył cały punkt.

Pozostałe partie zakończyły się remisem. Partie Svidler-Anand, Kramnik-So i Wei Yi-Matlakov trwały krócej niż 30 posunięć. W partii Adhiban-Karjakin powstała po 26. posunięciu końcówka wieża+pionki, gdzie białe miały przewagę pionka na skrzydle królewskim i niewielkie szanse na wygraną. Zgodzono się na remis po 43 posunięciach.

Partie

Klasyfikacja po ósmej rundzie

1. Giri, Anish 5½
2. Carlsen, Magnus 5½
3. Mamedyarov, Shakhriyar 5½
4. Kramnik, Vladimir 5
5. So, Wesley 5
6. Anand, Viswanathan 4½
7. Karjakin, Sergey 4½
8. Svidler, Peter 4
9. Matlakov, Maxim 4
10. Jones, Gawain C B 3½
11. Wei, Yi 3
12. Caruana, Fabiano 3
13. Adhiban, Baskaran 2
14. Hou, Yifan 1

Turniej Challengers

Podobna zmiana na prowadzeniu nastąpiła w turnieju Challengers. Dotychczas samodzielny lider Anton Korobov przegrał, a jedyny jego rywal Santosh Vidit wygrał. Zwycięzca tego turnieju z pewnością zostanie wyłoniony spośród tych dwóch, gdyż obaj mają po dwa punkty przewagi nad pozostałymi zawodnikami.

Partie

Klasyfikacja po ósmej rundzie

1. Vidit, Santosh Gujrathi 6
2. Korobov, Anton 6
3. Amin, Bassem 4
4. L'Ami, Erwin 4
5. Van Foreest, Lucas 4
6. Bok, Benjamin 4
7. Krasenkow, Michal 4
8. Bluebaum, Matthias 4
9. Van Foreest, Jorden 4
10. Xiong, Jeffery 3½
11. Tari, Aryan 3½
12. Gordievsky, Dmitry 3½
13. Harika, Dronavalli 3
14. Girya, Olga 2½