Turniej Masters

Shakhriyar Mamedyarov wygrał trzecią partię pod rząd, pokonując Wei Yi w siódmej rundzie. Mamedyarov zdobył pionka w Partii Katalońskiej, ale Wei Yi, grający czarnymi, miał wystarczającą rekompensatę. Jednak posunięcie 19...Wfc8 (konieczna była obrona gońca przez 19...g5) było błędem, po którym Wei Yi miał po prostu pionka mniej za nic i szybko przegrał.

Kolejna partia Anand-Kramnik doskonale nadaje się do kolekcji partii w cyklu "Przed końcowką jest debiut" trenera zza Odry, Jerzego Konikowskiego. W szczególności ze względu na to, że słynny trener bez wychowanków ma zdjęcie z Kramnikiem z Dortmundu, a kto wie - może też spacerował z Kramnikiem.

Vladimir Kramnik pokonał Viswanathana Ananda w gładkim łatwym wykonaniu, co zdumiało zwycięzcę. 10.h3? już było błędem, prawdopodobnie przeoczając, że 10...g5 11.Gg3 Sh5 12.Sxe5? Sxg3 13.Sxc6 zawodzi z kilku powodów (Hxf6 lub Gxf2+). Kramnik nie był pewny, czy Anand to zapomniał lub nie znał tego, ale po tym czarne stały lepiej i pozycja białych była trudna. Powoli Kramnik wzmacniał pozycję aż do wygranej. Pierwszy raz grali oni ze sobą w 1989 roku i ta wygrana albo wyrównała ogólny wynik między nimi w szachach klasycznych, albo Kramnik ma przewagę punktu.

Magnus Carlsen w swoim stylu "odbębnił" debiut, pozwalając na szybką wymianę hetmanów i przechodząc do końcówki, w której zwykle pokazuje swoją świetną technikę. Hou Yifan broniła się bardzo dobrze i Carlsen odetchnął, gdy w końcu ją pokonał. Carlsen zbudował dość znaczną przewagę, ale nie był zadowolony ze swojego pomysłu ofiary jakości, co uważał za nie najlepszą decyzję. Carlsen przez długi czas naciskał, ale dopiero po błędzie 50...d5? miał wygraną.

Sergey Karjakin pokonał Fabiano Caruanę, gdy ten ostatni zostawił pionka pod biciem po 17...He7 18.Gxb7. Karjakin stracił trochę czasu, żeby wykorzystać przewagę, która nie budziła wątpliwości.

Gawain Jones uzyskał trochę gorszą pozycję przeciwko Peterowi Svidlerowi, ale po 27...fxe4 (27...f4!?) pozycja wyrównała się i partię zremisowano. Wesley So stał trochę lepiej przeciwko Anishowi Giri'emu, ale partia zakończyła się remisem. Maxim Matlakov stał lepiej przeciwko Baskaranowi Adhibanowi, ale nie potrafił zwiększyć przewagi, żeby wygrać.

Partie

Klasyfikacja po siódmej rundzie

1. Mamedyarov, Shakhriyar 5½
2. Giri, Anish 4½
3. Kramnik, Vladimir 4½
4. So, Wesley 4½
5. Carlsen, Magnus 4½
6. Karjakin, Sergey 4
7. Anand, Viswanathan 4
8. Jones, Gawain C B 3½
9. Matlakov, Maxim 3½
10. Svidler, Peter 3½
11. Wei, Yi 2½
12. Caruana, Fabiano 2
13. Adhiban, Baskaran 1½
14. Hou, Yifan 1

Turniej Challengers

Anton Korobov zachował prowadzenie z jednopunktową przewagą po remisie z Santoshem Viditem.

Partie

Klasyfikacja po siedmiu rundach

1. Korobov, Anton 6
2. Vidit, Santosh Gujrathi 5
3. Van Foreest, Lucas 4
4. L'Ami, Erwin 3½
5. Tari, Aryan 3½
6. Bluebaum, Matthias 3½
7. Gordievsky, Dmitry 3½
8. Krasenkow, Michal 3
9. Xiong, Jeffery 3
10. Van Foreest, Jorden 3
11 Amin, Bassem 3
12. Bok, Benjamin 3
13. Harika, Dronavalli 2½
14. Girya, Olga 2½