Leonard Barden, 30 marca 2018

Zwycięstwo Caruany w cyklu kandydatów w Berlinie wywołało plotki, że listopadowy mecz o światowy tytuł może przenieść się z Londynu do Stanów Zjednoczonych i zaoferować większą nagrodę pieniężną dla zwycięzcy.

Wygrywając Turniej Kandydatów w Berlinie, 25-letni Amerykanin Fabiano Caruana zakwalifikował się do 12-rundowego meczu przeciwko Norwegowi Magnusowi Carlsenowi w listopadzie. Ma on odbyć się w Londynie, z funduszem nagrów 1 milion euro, ale teraz są plotki o znacznie wyższej stawce, zmianie miejsca na St. Louis i trudnych negocjacjach.

Pierwszy urodzony w Ameryce pretendent od czasu, gdy Bobby Fischer pokonał Borisa Spassky'ego w 1972 roku, mieszka w St. Louis, które stało się renomowanym globalnym centrum szachowym goszczącym między innymi mistrzostwa USA i doroczny turniej elity, w którym rywalizują obaj Carlsen i Caruana. Miliarder Rex Sinquefield zasila to wszystko i był finansowo odpowiedzialny za  to, że Caruana, który ma podwójne obywatelstwo, postanowił reprezentować USA, a nie Włochy, od 2015 roku.

Caruana urodził się w rodzinie włosko-amerykańskiej w Miami, uczył się w domu, uczył się gry w szachy w Brooklynie, a jako 14-latek pobił rekord Fischera jako najmłodszy amerykański arcymistrz. Przeprowadzil się do Europy w poszukiwaniu najlepszych turniejów i trenerów, mieszkając w Madrycie, Budapeszcie i Lugano, reprezentując Włochy. Jako Amerykanin poprowadził drużynę USA w 2016 roku do pierwszych złotych medali olimpijskich.

Sinquefield jest od dawna fanem Fischera, którego kiedyś spotkał podczas podróży samolotem, a kilka lat temy wykupił osobistą bibliotekę Bobby'ego. Czterokrotny mistrz USA, Yasser Seirawan, powiernik Sinquefielda, powiedział, że oferta St. Louis byłaby "znacznie wyższa" niż 1 milion euro w Londynie, co może być i tak wątpliwe, ponieważ oferta rosyjskich sponsorów została wniesiona zanim poznano wynik w Berlinie.

Dla zniesławionej i mającej problemy finansowe FIDE, St. Louis może okazać się kołem ratunkowym. Jej prezydent, Kirsan Ilyumzhinov, został ukarany przez Skarb USA za domniemaną pomoc rządowi syryjskiemu, a szwajcarski banki FIDE wkrótce zamknie jej konto. Udane partnerstwo z Sinquefieldem, który wspierał prezydencką kampanię Donalda Trumpa, może przywrócić wiarygodność FIDE w Waszyngtonie. Jednak partner komercyjny FIDE Agon, z siedzibą w Moskwie, ale prawdopodobnie planujący przeprowadzkę do Londynu, ma prawo do tego meczu i na pewno będzie walczył o swoje.

FIDE będzie też pamiętać, jak w 1993 roku jej ówczesny prezydent przyznał Manchesterowi mistrzostwo świata bez konsultacji z graczami. Garry Kasparov i Nigel Short rozegrali mecz poza FIDE, a powstała schizma trwała 13 lat. Carlsen grał kilka razy w St. Louis, zdobył koronę w meczu z Vishy'm Anandem z Indii w 2013 roku i pokonał swego rosyjskiego pretendenta, Sergey'a Karjakina, w Nowym Jorku w 2016 roku, więc będzie odprężony grając ponownie, jeśli fundusz nagród skoczy.

St. Louis Chess Club w oświadczeniu powiedzial: "Nie poproszono nas o organizację mistrzostw świata w szachach w 2018 roku, ani też nie złożyliśmy oficjalnej oferty gospodarza."