Bryan Armen Graham, 27 marca 2018

Zdjęcie ze zbiorów WorldChess.com

Urodzony w Miami, wychowany w Brooklynie Caruana wygrywa Turniej Kandydatów w Berlinie.

Caruana, 25, zmierzy się z Magnusem Carlsenem o tytuł mistrza świata w listopadzie.

Żaden Amerykanin nie zdobył mistrzostwa świata od czasu Fischera w 1972 roku.

Po wygraniu turnieju kandydatów we wtorkowej rundzie w Berlinie, amerykański arcymistrz Fabiano Caruana zakwestionuje mistrzostwo świata Magnusa Carlsena w Londynie jesienią tego roku.

Żaden gracz urodzony w Stanach Zjednoczonych nie wygrał ani nawet nie walczył o mistrzostwo świata od czasu Bobby’ego Fischera w 1972 roku.

Urodzony w Miami, wychowany w Brooklynie Caruana owinął się amerykańską flagą wśród oklasków z galerii w Kühlhaus po zwycięstwie czarnymi z Rosjaninem Alexandrem Grischukiem i zakończył dwukołowy turniej dziewięcioma punktami, o jeden więcej niż Azer Shakhriyar Mamedyarov i Rosjanin Sergey Karjakin, którzy zdobyli po osiem punktow. Ding Liren, pierwszy chiński kandydat, jedynym zawodnikiem, który zakończył turniej bez porażki, z jednym zwycięstwem i 13 remisami, co dało mu 7,5 punktu.

„Jestem absolutnie zachwycony”, powiedział później Caruna, trzeci szachista świata. „Przychodząc dzisiaj, nie byłem pewien, co się stanie i nie mogło stać się lepiej. Kilka dni temu myślałem, że turniej już wypuściłem z rąk, ale w jakiś sposób wszystko po prostu idealnie do siebie pasowało. Naprawdę nie mógłbym być bardziej szczęśliwy.”

Caruana, 25, prowadził ośmioosobowy turniej od początku do końca, przezwyciężywszy dwie chwiejne partie w ostatnim tygodniu i powstrzymując zawziętą walkę prężnego Karjakina, którego dramatyczna wygrana nad Amerykaninem w 48 posunięciach w sobotę dała mu na krótko miejsce na szczycie tabeli na dwie rundy przed końcem.

Ale Caruana, korzystając z dodatkowego dnia odpoczynku, odbił się w poniedziałek, żeby pokonać przedturniejowego faworyta Levona Aroniania z Armenii, podczas gdy Karjakin zremisował z Wesley’em So ze Stanów Zjednoczonych.

To przygotowało scenę do wtorkowej finałowej rundy, w której czterech zawodników miało matematyczną szansę na tytuł. Ale po remisie Karjakina z Dingiem, Caruana pokonał Grischuka w ponad 69 posunięciach i po ponad sześciu godzinach, aby zarezerwować swoje miejsce przy szachownicy naprzeciwko Carlsena, który będzie trzeci raz bronił tytułu mistrza świata w meczu składającym się z 12 partii w dniach 9-28 listopada w Londynie w miejscu do ustalenia.

Caruana po raz pierwszy zyskał popularność w 2007 roku, gdy został najmłodszym arcymistrzem w amerykańskiej historii dwa tygodnie przed 15. urodzinami, rekord, który został pobity przez Sama Seviana.

Był bardzo blisko rywalizacji o tytuł mistrza świata w 2016 roku, ale został zmuszony do gry na wygraną przeciwko Karjakinowi w finałowej rudzie turnieju kandydatów ze względu na przepisy wartościowania i był nieskuteczny. Karjakin w zamian doprowadził Carlsena do granic możliwości tamtego roku w meczu o mistrzostwo świata w Nowym Jorku.

Caruana, który jest podwójnym amerykańsko-włoskim obywatelem, ale który spędził dzieciństwo w Park Slope w Brooklynie, w latach 2005-2015 grał międzynarodowo dla Włoch, następnie zmienił federację, aby grać jako Amerykanin. Reprezentował Stany Zjednoczone na pierwszej szachownicy na ostatniej Olimpiadzie Szachowej 2016, prowadząc drużynę do pierwszego złotego medalu olimpijskiego od 1976 roku.

Innym jedynym Amerykaninem, który walczył o światowy tytuł od czasu ustąpienia Fischera w 1975 roku, był urodzony w Rosji arcymistrz Gata Kamski, który grał pod flagą USA, gdy przegrał mecz z rosyjską gwiazdą Anatoly'm Karpovem w 1996 roku, w czasach, gdy szachowy świat był podzielony i Garry Kasparov był powszechnie uznawany za najsilniejszego gracza świata.