Wyniki

Hikaru Nakamura - Anish Giri 1-0
Levon Aronian - Fabiano Caruana ½-½
Magnus Carlsen - Wesley So ½-½
M. Vachier-Lagrave - Vishy Anand ½-½
Vladimir Kramnik - Sergey Karjakin ½-½

W pierwszej rundzie Altibox Norway Chess 2017 cztery partie zakończyły się remisem i jedna została rozstrzygnięta. Hikaru Nakamura zdołał otrzymać wygraną końcówkę wieżową przeciwko Anishowi Giri i zdobył cały punkt po rozstrzygającym błędzie Anisha. Pozostałe cztery partie były grane bardzo dobrze i były pełne życia.

Magnus Carlsen – Wesley So

Wszyscy czekali na to widowisko. Niezwykły wyczyn Wesley’a So w ostatnich latach przyczynił się do zastanowienia się, czy zrzuci Carlsena z tronu. Obecnie jego ranking jest o 20 punktów mniejszy niż Carlsena. Carlsen zagrał Partię Włoską, otrzymując minimalnie lepszą pozycję po debiucie. Po niezbyt ciekawej grze środkowej, powstała teoretycznie remisowa końcówka skoczkowa, mimo że Carlsen miał piona więcej. Carlsen kontynuował, testując So. Ale gdy So doskonale bronił się w końcówce, powtórzono pozycję, kończąc partię remisem.

Levon Aronian – Fabiano Caruana

Caruana poszedł na bardzo solidni Przyjęty Gambit Hetmański. Aronian znalazł sposób na utrzymanie przewagi debiutowej i zwiększenie nacisku. Przez długi czas wydawało się, że może wygrać. Jednak Caruana świetnie bronił się w niedoczasie i znalazł sposób wymiany, prowadzącej do remisowej końcówki z wieżami i różnobarwnymi gońcami.

Vladimir Kramnik – Sergey Karjakin

Były mistrz świata przeciwko poprzedniemu rywalowi mistrza świata. Ponownie zobaczyliśmy Partię Włoską w akcji. Ten debiut w ostatnich latach zyskał na popularności wśród światowej elity. Kramnik osiągnął trochę lepszą pozycję we wczesnej końcówce, ale wkrótce wymieniono wieże i powtórzono pozycję.

Maxime Vachier-Lagrave – Vishy Anand

Anand wybrał Obronę Caro-Kann przeciwko Vachier-Lagrave, otwarcie, które sprawiało mu problemy w przeszłości. Figury wymieniono dość szybko i po 33 posunięciach na szachownicy pozostały tylko króle i piony, co doprowadziło do remisowej końcówki.

Hikaru Nakamura – Anish Giri

W jedynej rozstrzygniętej partii pierwszej rundy, Nakamura wybrał 4.Gg5 przeciwko Gründfeldowi, wariant rzadko spotykany na najwyższym poziomie. Wycisnął z debiutu małą przewagę w postaci przestrzeni i gońcowi przeciwko skoczkowi. Wydawało się, że Giri wszystko kontroluje, ale po błędzie 47…Ke7 znalazł się w beznadziejnej końcówce wieżowej. Nakamura pokazał swoją doskonałą technikę i łatwo wygrał.

Partie pierwszej rundy

 

 W jedynej rozstrzygniętej partii Hikaru Nakamura pokonał Anisha Giri. Partia ta jest komentowana przez A. Ramireza.