Piąty turniej Norway Chess odbywa się w Stavanger w dniach 5-17 czerwca 2017. Biorą w nim udział: Magnus Carlsen, Wesley So, Fabiano Caruana, Vladimir Kramnik, Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Viswanathan Anand, Levon Aronian, Sergey Karjakin i Anish Giri.

Przed pierwszą rundą rozegrano turniej błyskawiczny. Zwycięzca turnieju zdobył prawo wyboru numeru startowego w turnieju głównym. Zawodnicy, którzy zdobyli pierwsze pięć miejsc, będą grali pięć partii białymi. Może to wydaje się niewiele, ale na tak wysokim poziomie jedna partia więcej grana białymi może okazać się decydująca.

Magnus Carlsen, mając najwyższy ranking w kategorii blitza (2914), był oczywistym faworytem. Ale wszystko może wydarzyć się w blitzu. Carlsen dwie pierwsze partie zremisował, potem wygrał wszystkie oprócz jednej i uzyskał znakomity wynik 7,5 z 9. Bez przegranej. Dzięki temu jego ranking blitzowy podskoczył do 2943. Carlsen uważa swoją wygraną z Karjakinem za najciekawszą partię.

Nakamura i Aronian zajęli drugie i trzecie miejsce, mając po 5,5 punktów. Pozostali dwaj zawodnicy, którzy będą grali pięć partii białymi, to Maxime Vachier Lagrave i Vladimir Kramnik, zdobywając 5 i 4,5 punktów, odpowiednio.

Aktualny mistrz świata w blitza Karjakin miał ciężki dzień i po przegranej z Kramnikiem w ostatniej rundzie znalazł się na gorzkim szóstym miejscu. Anand zajął siódem miejsce, a Wesley So – ósme. Fabiano Caruana (3 punkty) i Anish Giri (1,5) zajęli dwa ostatnie miejsca.

Partie turnieju błyskawicznego