Wyniki

Hikaru Nakamura - Levon Aronian ½-½
Anish Giri - Sergey Karjakin ½-½
Fabiano Caruana - Magnus Carlsen ½-½
Wesley So - M. Vachier-Lagrave ½-½
Vishy Anand - Vladimir Kramnik 0-1

W drugiej rundzie zobaczyliśmy ciekawe skojarzenia i parte. Mieliśmy dwóch byłych mistrzów świata, Ananda i Kramnika, którzy spotkali się 182. raz. Carlsen grał z Caruaną, zawodnikiem, który udowodnił, że jest jego godnym przeciwnikiem. Ta runda pokazała też, że nawet najlepsi gracze w świecie robią błędy.

Caruana – Carlsen

Mistrz świata przeciwko trzeciemu na świecie zawodnikowi. Umysły tego kalibru rzadko popełniają duże błędy i raczej wcześnie staje się jasne, że partia zakończy się remisem. Po debiucie w Partii Hiszpańskiej, Carlsen poszedł na bardzo ostry wariant Gajewskiego. Caruana postanowił nie przyjąć zaofiarowanego piona. Po szybkiej wymianie figur, gdy zostały jedynie hetmany i piony, Caruana oddał piona, żeby forsować trzykrotne powtórzenie pozycji.

So – Vachier-Lagrave

Ta partia osiągnęła symetryczne otwarcie Reti’ego z wygodną pozycją dla obu graczy. Hetmany zeszły z szachownicy po zaledwie 13 posunięciach i choć powstała pozycja może była trochę łatwiejsza dla białych, czarne powinny utrzymać remis bez większego problemu. W momencie, gdy zostały tylko piony i lekkie figury, Vachier-Lagrave stwierdził, że partia prawdopodobnie zakończy się remisem. Po około 20 posunięciach nie było zbyt wiele gry, więc zawodnicy zgodzili się na powtórzenie pozycji.

Nakamura – Aronian

Nakamura i Aronian grali waleczne partie przeciwko sobie w przeszłości i wydawało się, że obaj gracze starali się też wygrać tę partię. Szczególnie Aronian starał się przełamać obronę Nakamury w pozycji, która wyglądała dość podobnie. Aronian zdołał uzyskać końcówkę, gdzie obie strony miały po dwie wieże i skoczka, a on miał piona więcej. Te końcówki są zwykle teoretycznie remisowe i po wymianie pary wież osiągnięto remisową pozycję.

Giri – Karjakin

Przez długi czas wydawało się, że Giri wyciśnie wygraną. Ale Karjakin raz jeszcze pokazał swoje obronne możliwości. Giri utrzymywał niewielką przewagę po debiucie. Powoli powiększał ją. Jednak Karjakin zademonstrował świetną technikę w końcówce wieża i skoczek przeciwko wieży i gońcowi. Partia zakończyła się remisem po 78 posunięciach.

Anand – Kramnik

Kramnik wygrał walkę między dwoma byłymi mistrzami świata. Partia rozpoczęła się standardowym hiszpańskim otwarciem, gdzie Anand wybrał 6.Sc3 z następnym 7.Sd5. Kramnik poszedł na krytyczne Sxe5, zdobywając piona, ale dając białym kilka temp. Anand odbił piona, ale znalazł się w trochę gorszej końcówce hetmańsko-wieżowej. Gdy Anand omyłkowo wymienił swego piona a za piona c, Kramnik uzyskał wolnego piona, który zadecydował o partii. Pierwszy raz Kramnik pokonał Ananda czarnymi w klasycznych partiach, co jest szokujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że grali ze sobą 81 razy.

Partie