Wyniki

Hikaru Nakamura - Wesley So ½-½
Anish Giri - Fabiano Caruana ½-½
Levon Aronian - Vishy Anand ½-½
Magnus Carlsen - Sergey Karjakin 1-0
M. Vachier-Lagrave   Vladimir Kramnik   1-0

Aronian – Anand

W tej rundzie Aronian postanowił przetestować Ananda w Katalońskiej. Anand wybrał bardzo solidny wariant 4...Gb4. Idea jest prosta. Czarne chcą, żeby białe postawiły gońca na złym polu, zanim powrócą swoim gońcem na idealne pole e7. Zwykle białe są zmuszne później do zagrania Gf4. W zamian, Aronian zagrał nowinkę 11.Se1, dając czarnym możliwość wymiany skoczka za gońca. Anand postanowił postawić go na d6. Aronian otrzymał małą przewagę w debiucie, ale pozycja czarnych była bardzo solidna i trudno było przez nią przebić się. W 28. ruchu Aronian znalazł bardzo sprytny sposób wymuszenia powtórzeń z Gh7+, utrzymując prowadzenie przed pierwszą rundą.

Carlsen – Karjakin

Carlsen w końcu zdobył cały punkt. Zdołał uzyskać małą przewagę w Nimzowitschu z e3 dzięki naciskowi na piona d5. Zawodnicy wkrótce znaleźli się w niedoczasie w skomplikowanej grze środkowej, gdzie białe miały wieżę za dwie lekkie figury. Król Karjakina miał pewne problemy, ale zdołał się skonsolidować. Jednak, tuż po 40. posunięciu, Karjakin popełnił błąd 41...Gd6, pozwalając na śmiertelne Wh8 z następnym We4, po czym rzucił ręcznik.

Vachier-Lagrave – Kramnik

Ta partia była teoretycznym pojedynkiem w Berlinie z d3. Vachier-Lagrave i Kramnik przez 20 posunięć szybko grali, obaj zdawali się znać dobrze debiut. Ostatecznie doszli do końcówki czterowieżowej z dwoma dochodzącymi pionami każdy. Piony Vacier-Lagrave były bardziej wysunięte niż Kramnika, co zapewniło mu pierwszą wygraną w turnieju.

Giri – Caruana

Partia Giri-Caruana była najdłuższą partią rundy. Ponownie Caruana poszedł na końcówkę wynikłą z Przyjętego Gambitu Hetmańskiego, wariantu, który użył skutecznie przeciwko So w rundzie 7. Po 20 posunięciach pozycja wydawała się równa, ale Giri zdołał zdobyć piona przed końcówką z gońcem przeciwko skoczkowi. Giri próbował wycisnąć wygraną, ale Caruana bronił się dobrze, stwarzając nieprzenikalną fortecę. Po 67 posunięciach partia zakończyła się remisem.

Nakamura – So

Nakamura otrzymał przyjemną przewagę po debiucie dzięki lepiej ustawionym figurom. So zdołał je wszystkie wymienić. Partia zakończyła się remisem po 35 posunięciach. So zremisował wszystkie swoje partie w tym turnieju. Czy zdoła to zmienić jutro?

Partie

Komentarze: Alex Yermolinsky i komputer

1000 Znaków do wykorzystania