Wyniki

Fabiano Caruana - Hikaru Nakamura 1-0
Wesley So - Levon Aronian ½-½
Vishy Anand - Magnus Carlsen ½-½
Sergey Karjakin - M. Vachier-Lagrave ½-½
Vladimir Kramnik - Anish Giri 1-0

Tabela końcowa

Kramnik – Giri

Chyba najdziwniejsza partia turnieju! Już na 8. ruchu skończyła się książka. Giri szybko zgarnął dużo przestrzeni na skrzydle hetmańskim z 5...c4 i 6...b5. W zamian, Kramnik dostał silne i scentralizowane figury. W bardzo niezwykłej grze środkowej Giri zagrał wątpliwe 15...g6, osłabiając swego króla. To pozwoliło Kramnikowi zagrać bardzo silne 16.e4, przygotowujące do wprowadzenia do gry jego ostatniej figury i zmuszając króla Giri’ego do pozostania w centrum. Jedynie kilka ruchów później Giri został zmuszony do poddania się, gdyż tracił ciężki materiał. Bardzo rzadko widzimy partie trwające tylko 20 posunięć na tym poziomie!

Karjakin – Vachier-Lagrave

Vachier-Lagrave grał bardzo agresywnie Wariant Najdorfa. Karjakin wybrał nowoczesny wariant z g3 z szybkim Sd5. Zdołał stworzyć czarnym pewne słabości, idąc na końcówkę. Szybko stało się jasne, że pozycja jest równa. Gracze powtórzyli posunięcia po 26 ruchach.

Caruana – Nakamura

W tej partii powstał bardzo ostry Najdorf z zatrutym pionem, bardzo agresywne otwarcie, nieczęsto widziane na najwyższym poziomie. Nakamura zużył dużo czasu w debiucie, podczas gdy Caruana ciągle był w swoich przygotowaniach. Białe zagrały tematyczną ofiarę skoczka, stawiając skoczka na b5, gdzie mógł być złapany przez piona a6. Gdy Nakamura musiał oddać z powrotem skoczka, Caruana miał solidną przewagę z pionem więcej. Powstała łatwo wygrana końcówka, w której Nakamura poddał się w 59. posunięciu.

So – Aronian

W tej partii mieliśmy Nieprzyjęty Gambit Hetmański z wczesnym Gf4. Aronian dostał po debiucie izolowanego piona, ale So nie wykorzystał słabości. Wydawało się, że Aronian, będąc jedynym liderem w turnieju i prawdopodobnie zadowolony z remisu, zaofiarował powtórzenie pozycji w 17. posunięciu, ale So chciał dalej grać, oferując wymianę hetmanów. To doprowadziło graczy do końcówki z wieżami i tego samego koloru gońcami. Wymieniono pozostałe figury, pozostając jedynie z królami.

Anand – Carlsen

W tej partii między byłym i aktualnym mistrzem świata, zobaczyliśmy kolejną Partię Włoską. Anand poszedł na szybką grę na skrzydle hetmańskim z a4 i b4. W międzyczasie Carlsen otrzymał pewną grę na skrzydle królewskim. Anand zdołał zdobyć piona, ale Carlsen miał za to kontrgrę. Białe nie znalazły nic lepszego niż powtórzenie pozycji, żeby zabezpieczyć remis w 30. posunięciu.

Gratulacja dla Levona Aroniana za wygranie Altibox Norway Chess 2017!

Partie

Komentarz: Alex Yermolinsky

1000 Znaków do wykorzystania