Runda 7, 14 czerwca 2017

Wyniki

Wesley So - Fabiano Caruana ½-½
Vishy Anand - Hikaru Nakamura ½-½
M. Vachier-Lagrave - Anish Giri 0-1
Sergey Karjakin - Levon Aronian 0-1
Vladimir Kramnik - Magnus Carlsen 1-0

Anand – Nakamura

Zagrano Partię Włoską z szybkim a4, pozycję, którą widzieliśmy wiele razy w tym turnieju. Anand postanowił przełamać centrum z 12.d4, otrzymując przewagę przestrzeni w centrum. Jednak, po 17...c5, centrum białych wydawało się kruszyć. Anand poszedł na komplikacje z 20.e6, ale wkrótce wszystkie figury, z wyjątkiem pary wież, zostały wymienione. To doprowadziło do technicznie remisowej końcówki wieżowej. Po 46 posunięciach gracze zgodzili się na remis.

Kramnik – Carlsen

Carlsen naprawdę walczy w tegorocznym Norway Chess. Dzisiaj spotkał się z Kramnikiem, który jest w wielkiej formie. Ponownie zobaczyliśmy Partię Włoską z a4. Kramnik poszedł na szybki przełom w centrum przez 10.d4. Wydawało się, że Carlsen wszystko kontroluje, ale szybko znalazł się w tarapatach, gdy Kramnik zagrał bardzo silne 23.Gxh6, z następnym 24.Gxg7. Carlsen nie znalazł właściwej kontynuacji, co zostawiło jego króla z dużymi problemami. Atak Kramnik okazał się za silny i po 34 posunięciach Carlsen został zmuszony do oddania materiału. Kilka posunięć później Carlsen poddał się. Kramnik jest teraz drugi na liście rankingowej na żywo, mając 6 punktów mniej niż Carlsen.

Vachier-Lagrave – Giri

Giri zagrał bardzo ostry wariant dragona czarnymi przeciwko Vachier-Lagrave. Białe próbowały rozpocząć atak pionów na skrzydle królewskim, prowadzący donikąd. W miądzyczasie Giri uzyskał kontratak. Jego prosta idea 32...Wc8, 33...Wc5 okazała się śmiertelna i w konsekwencji Vachier-Lagrave poddał się. Giri, który zajmował kilka rund temu ostatnie miejsce, znajduje się teraz na czwartym miejscu.

So – Caruana

Zawodnicy zagrali Przyjęty Gambit Hetmański. Caruana użył tego samego wariantu, który grał w pierwszej rundzie przeciwko Aronianowi. So zdecydował się na końcówkę poprzez 7.dxc5 i 8.Hxd8. Białe historycznie cieszyły się w tych wariantach małą przewagą i zdołały zdobyć piona. Niestety dla So, dodatkowy pion nie wystarczył i końcówka z parą wież i różnokolorowymi gońcami była niemożliwa do wygrania. Po prawie siedmiu godzinach i 67 posunięciach partia zakończyła się remisem.

Karjakin – Aronian

W tym roku Aronian jest na fali. Znajduje sposoby zaskoczenia swego przeciwnika w debiucie. Dzisiaj rozpoczął szybki, ale śmiertelny atak na skrzydle królewskim, grając czarnymi w Partii Włoskiej. Po 31...f3 skrzydło królewskie Karjakina zostało otwarte. Aronian kontynuował nacis po linii f, przed zagraniem bardzo silnego 34...g4, forsując ponowne otwarcie skrzydła królewskiego. Karjakin nie mógł sprowadzić do obrony wszystkich figur. Próbował wymienić ile się dało figury, ale w końcu hetman Aroniana i wieża zakończyły pracę. Kolejna ekscytująca atakująca partia Aroniania. Teraz jest liderem z pięcioma punktami, pół punktu przed Nakamurą.

Partie

Komentarz: Aleksandr Lenderman

1000 Znaków do wykorzystania