Wyniki
Hikaru Nakamura - Sergey Karjakin ½-½
Anish Giri - Wesley So ½-½
Levon Aronian - Vladimir Kramnik 1-0
Fabiano Caruana - Vishy Anand 0-1
Magnus Carlsen - M. Vachier-Lagrave ½-½
Tabela po sześciu rundach
Aronian – Kramnik
W partii Aronian-Kramnik mieliśmy Obronę Tarrascha, debiut, który Kramnik grał dwukrotnie w ubiegłym roku przeciwko Carlsenowi. Z e5 i d6 białe uzyskały dużo przestrzeni w centrum, ale tak zaawansowane piony mogły łatwo stać się słabe. Kramnik przesunął swego hetmana trochę beztrosko i wkrótce hetman znalazł się w pułapce. Zdołał wydobyć hetmana, ale kosztem jakości i musiał kilka posunięć później poddać się.
Zdjęcie: Lennart Ootes
To nie była pozycja, którą Kramnik wyobraził sobie w swoich przygotowaniach. Zdjęcie: Lennart Ootes
Carlsen – Vachier-Lagrave
Carlsen wybrał System Londyński, otwarcie, w którym odniósł ostatnio wiele sukcjesów w blitza, ale rzadko widziane w szachach klasycznych na tym poziomie. Mistrz świata był w dobrym nastroju i nawet żartował, mówiąc, że zapomniał okulary, co oznaczało, że w rzeczywistości chciał grać Partię Włoską, która jest rodzajem odzwierciedlenia Systemu Londyńskiego. Carlsen prawdopodobnie chciał uniknąć walki teoretycznej w Sycylijskiej i w tym zakresie odniósł sukces. Jednak nie zdołał otrzymać wielkich szans na wygraną i partia zakończyła się remisem w 44. posunięciu przy jedynie królach na szachownicy.
Po sześciu rundach Magnus Carlsen ciągle walczy i choć nie ma problemów, nie wydaje się, żeby jakieś stwarzał. Zdjęcie: Lennart Ootes
Caruana – Anand
Wygrana byłego mistrza świata! Caruana w debiucie ambitnie przesuwał swoje piony na skrzydle hetmańskim, uzyskując dużo przestrzeni i parę gońców. Anand zdołał zamknąć pozycję, czyniąc parę gońców Caruany bezwartościowymi. Anand świetnie kontynuował wykorzystywanie słabości Caruany i wkrótce rozpoczął śmiertelny atak na króla. Przy nieuniknionym macie Caruana poddał się.
Wygrana czy przegrana, można liczyć na 5-krotnego mistrza świata Vishy’ego Ananda, że będzie walczył z przeciwnikiem, gdy tego potrzebuje. Jego wygrana nad Caruaną daje mu dzielone miejsce z Caruaną i Carlsenem.
Giri – So
Giri ciągle gra Partię Angielską. Dzisiaj próbował szybkie h4 z następnym przełomem w centrum przez d4. So znalazł antidotum i już po 14 posunięciach widać było, że partia zakończy się remisem. Jednak Giri zdołał stworzyć pewny nacisk przeciwko królowi So i dostał inicjatywę. Ale Giri nie zdołał utrzymać inicjatywy do końcówki. Partia zakończyła się remisem po 59 posunięciach.
Anish Giri dzieli się wrażeniami z partii z Dirkiem Janem Geuzendamem i Nigelem Shortem. Zdjęcie: Tome Marie Haubrick
Nakamura – Karjakin
Grano Nimzowitscha z 4.Hc2. Nakamura uzyskał małą przewagę po debiucie w postaci pary gońców. Wkrótce gracze przeszli do końcówki, w której Nakamura miał parę gońców przeciwko gońcowi i skoczkowi Karjakina. Nakamura próbował coś wycisnąć, ale Karjakin bronił się perfekcyjnie. Po 54 posunięciach partia zakończyła się remisem.
Hikaru Nakamura starał się coś osiągnąć w końcówce, ale w pozycji było niewiele. Zdjęcie: Lennart Ootes
Partie