Runda 5, 11 czerwca
Carlsen – Giri ½-½
Kramnik – Nakamura ½-½
Vachier-Lagrave – Aronian ½-½
Karjakin – Caruana ½-½
Anand – So ½-½
Choć wszystkie partie zakończyły się remisem, mamy bardzo ciekawe walki.
Anand – So
Anand i So grali względnie krótką partię bez wielu komplikacji. Były mistrz świata wybrał Partię Włoską, debiut, który już kilkakrotnie widzieliśmy w tym turnieju. Po wymianie figur i po 26 posunięciach zostały tylko piony i gońce. Zgodzono się na remis po kilku posunięciach, co daje So 50-procentowy wynik 2,5 z 5, a Anand ma punkt mniej.
Carlsen – Giri
Na tę partię czekano. Czy mistrz świata zdoła wygrać przeciwko Giri, najniżej notowanym zawodnikiem w turnieju? Carlsen też wybrał Partię Włoską. Nie zdołał otrzymać przewagi po debiucie i, niespodziewanie, to Giri miał niewielką przewagę po 25...cxb5. To nie trwało długo i wkrótce wymieniono figury, zostawiając tylko dwa piony i skoczka z każdej strony, gdy zgodzono się na remis.
Karjakin – Caruana
W tej partii Caruana zagrał Obronę Rosyjską, debiut, który grał też w rundzie 3 przeciwko Vachier-Lagrave. Powtórzono partię z rundy 3 do 13. posunięcia, gdzie Karjakin zabił na b7, zamiast odbić na c3. Caruna poświęcił jakość, pozostawiając wieżę na a8 i wydawało się, że hetman może tam być złapany. Jednak Karjakin policzył dokładnie i znalazł jedyny sposób, żeby uratować hetmana, przyprowadzając wieżę na b3 i oddając z powrotem jakość. Osiągnięto końcówkę wieżową, w której Karjakin miał piona więcej, ale Caruna świetnie się bronił i 40 posunięć później pozostały jedynie króle.
Vachier-Lagrave – Aronian
W tej partii grano Partię Hiszpańską. Do 20. posunięcia powtórzono partię, którą obaj zawodnicy grali przeciwko sobie w tym roku, ale Vachier-Lagrave zagrał 20.h4 zamiast 20.Kg2. Żaden z nich nie osiągnął dużych szans, więc wymieniano figury do momentu, gdy pozostały z każdej strony wieża i trzy piony.
Kramnik – Nakamura
Jedyna partia w tej rundzie, gdzie czarnie nie zagrały 1…e5. Nakamura zagrał Sycylijską i otrzymał Najdorfa, gdzie białe grały 5.Hxd4 zamiast dużo popularniejszego 5.Sxd4. Białe zroszowały w długą stronę, ale nie zobaczyliśmy zwykłego ataku pionów. W zamian wymieniono hetmany i powstała pozycja wyglądała na dość równą. W 20. posunięciu powtórzono dwukrotnie pozycję, ale Kramnik nie powtórzył trzeci raz i zagrał na wygraną. Zdołał otrzymać końcówką, w której miał piona więcej, ale to nie wystarczyło do wygranej. Powtórzono pozycję i zremisowano w 49. posunięciu.
Partie
Komentarze: Tiger Hillarp-Persson, A. Silver i computer