Runda 4, 7 kwietnia 2024

Nepomniachtchi, Ian - Vidit, Santosh Gujrathi 1-0
Caruana, Fabiano - Gukesh, D ½-½
Nakamura, Hikaru - Praggnanandhaa, R ½-½
Abasov, Nijat - Firouzja, Alireza ½-½

Ian Nepomniachtchi objął prowadzenie w Turnieju Kandydatów FIDE w Toronto po zwycięstwie nad Santoshem Viditem. Ma 3 z 4, pół punktu przewagi nad Fabiano Caruaną i Gukeshem.

Czy Nepomniachtchi po raz trzeci z rzędu wygra Turniej Kandydatów? Nepomniachtchi przyszedł z nowym pomysłem na 12.Sh2 przeciwko obronie berlińskiej Vidita. Vidit radził sobie dobrze do 26...Wb3?! (26...c4) potem nagle poczuł się gorzej i znalazł się pod presją, ponieważ wieża, którą pogrzebał na b3, była poza grą. 37...Ge8? (37...Sxe7 również przegrywało, ale trzeba było spróbować) było bardzo dziwne i nie było już odwrotu.

Fabiano Caruana zdobył pionka przeciwko Gukeshowi, ale nie był on zbyt imponujący i ostatecznie remis był właściwym wynikiem. Nijat Abasov niczego nie osiągnął przeciwko Alirezie Firouzji, wszedł w końcówkę hetmańską z pionkiem mniej i choć cierpiał, utrzymał remis. Nakamura przeciwko Praggnanandhaa zremisowałprzez powtórzenia w 24 posunięciach.

Klasyfikacja po czterech rundach: 1. Nepomniachtchi 3 pkt., 2-3. Gukesh, Caruana 2,5 pkt., 4. Praggnanandhaa 2 pkt., 5-8. Nakamura, Firouzja, Abasov, Vidit 1,5pkt.

Partie