Runda 5, 9 kwietnia 2024

Gukesh, D - Abasov, Nijat 1-0
Praggnanandhaa, R - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Vidit, Santosh Gujrathi - Caruana, Fabiano ½-½
Firouzja, Alireza - Nakamura, Hikaru 0-1

Piąta runda Turnieiju Kandydatów mogła zakończyć się czterema rozstrzygniętymi partiami. Dwie  partie zostały rostrzygnięte dopiero pod koniec długiej gry, a dwa remisy nastąpily po stracie ogromnej przewagi. Liderami zostali Gukesh i Nepomniachtch z przewagą pół punktu nad Caruaną, a cała trójka miała dobry powód, aby podziękować swoim szczęśliwym gwiazdom.

Praggnanandhaa nie potrzebuje żadnej zachęty, aby sięgnąć po pomysły dotyczące niebezpiecznego ataku, niemniej jednak to właśnie zrobił lider Nepomniachtchi, chwytając zatrutego pionka w Obronie Rosyjskiej. Nepomniachtchi nie mógł sobie poradzić z komplikacjami i po 23...Sc5? (23...Gxh2+) przegrywał w ruchu 26.He5! będącym zabójczym ciosem, Praggnanandhaa tego nie znalazł i Nepomniachtchi ostatecznie uratował się i pozostał na prowadzeniu.

Nepomniachtchi zawsze będzie miał takie słabe momenty, ale jeśli nie zostanie ukarany, najprawdopodobniej po prostu przejdzie przez cały turniej, jak to zrobił dwa razy wcześniej. To była dla niego bardzo duża ucieczka i złe wieści dla pozostałych zawodmików. Na czele tabeli dołączył do niego Gukesh, który w bardzo długim zwycięstwie z Nijatem Abasowem nie był wcale przekonujący. Ciągle zdobywał duże przewagi, a potem je marnował, a na koniec miał pionka w końcówce hetman przeciwko hetmanowi z pionkiem, naprawdę trudnej dla Abasova i chociaż pozycja była remisowa, popełnił błąd i tym razem nie uratował się.

Santosh Vidit od razu miał wygraną z Fabiano Caruaną i udało mu się znaleźć praktycznie jedyny ruch na szachownicy, po którym musiał natychmiastowo dać wiecznego szacha.

Hikaru Nakamura pokonał Alirezę Firouzję w partii, która przeszła do trudnej końcówki, w której Nakamura miał skoczka i dochodzące pionki przeciwko wieży. Wyraźnie zdenerwowany Firouzja omal nie przegrał na czas, ale zagrane przez niego posunięcie postawiło jego króla na rozwidlającym się polu, co oznaczało, że nie był w stanie zatrzymać jednego z pionków Nakamury i musiał poddać się.

Klasyfikacja po pięciu rundach: 1-2. Gukesh, Nepomniachtchi 3,5pkt., 3. Caruana 3 pkt., 4-5. Praggnanandhaa, Nakamura 2,5pkt., 6. Vidit 2 pkt., 7-8. Abasov, Firouzja 1,5pkt.

Partie