Runda 2, 5 kwietnia 2024

Caruana, Fabiano - Abasov, Nijat 1-0
Nepomniachtchi, Ian - Firouzja, Alireza 1-0
Nakamura, Hikaru - Vidit, Santosh Gujrathi 0-1
Praggnanandhaa, R - Gukesh, D 0-1

Druga runda Turnieju Kandydatów FIDE w Toronto w Kanadzie była rzezią, a decydujące były wszystkie cztery partie. Santosh Vidit został pierwszym zwycięzcą, wykonując szokowy ruch 11...Gxh3! całkowicie niezrównoważony Hikaru Nakamura, mecz się nie skończył i Nakamura miał szanse na utrzymanie, ale popełnił ostatni błąd. 18.Be2? kosztowało Amerykanina grę.

Fabiano Caruana był sfrustrowany remisem w pierwszej rundzie i potrzebował zwycięstwa, ponieważ był to jego drugi biały kolor z rzędu. Niekoniecznie był lepszy w meczu z Nijatem Abasovem przez cały mecz, ale jego przeciwnik zaczął osłabiać swoją pozycję króla i Caruana ostatecznie wygrał bezpośrednim atakiem ciężkimi figurami.

Partia Praggnanandhaa - Gukesh była naprawdę szalona, Praggnanandhaa nieustannie musiał usprawiedliwiać swoje agresywne zamiary. W końcówce zmarnował okazję na wyrównanie i bardzo szybko po prostu przegrał.

Ian Nepomniachtchi wygrał ostatnią partię z Alirezą Firouzją. Nepomniachtchi przyszedł uzbrojony w pomysł, który był już kiedyś rozgrywany, zaowocowało to bardzo niezrównoważoną pozycją i Firouzja miał swoje szanse, ale coś przeliczył i choć król Nepomniachtchiego został wepchnięty na środek szachownicy, nic złego się z nim nie stało i gra dobiegła końca.

Klasyfikacja po dwóch rundach: 1-4 Gukesh, Vidit, Caruana, Nepomniachtchi 1,5 punkta, 5-8 Nakamura, Abasov, Firouzja, Praggnanandhaa 0,5 punkta.

Partie