Turniej Kandydatów FIDE odbywa się w Toronto w Kanadzie. Runda 1 odbyła się w czwartek 4 kwietnia, a runda finałowa odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia z dogrywką 22 kwietnia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Gra rozpoczyna się o 20:30 naszego czasu. Zwycięzca zmierzy się z Ding Lirenem w meczu o mistrzostwo świata w szachach jeszcze w tym roku.

Gracze: Ian Nepomniachtchi, R Praggnanandhaa, Fabiano Caruana, Nijat Abasov, Vidit Gujrathi, Hikaru Nakamura, Gukesh D, Alireza Firouzja.

Turniej rozgrywany jest systemem dwukołowym każdy z każdym, gracze z Indii i USA grają ze sobą na początku każdego koła.

Runda 1, 4 kwietnia 2024

Caruana, Fabiano - Nakamura, Hikaru ½-½
Firouzja, Alireza - Praggnanandhaa, R ½-½
Gukesh, D - Vidit, Santosh Gujrathi ½-½
Abasov, Nijat     - Nepomniachtchi, Ian   ½-½

W pierwszej rundzie kandydatów wszystkie cztery partie zakończyły się remisem. Największą szansę na zwycięstwo miał Fabiano Caruana po tym, jak Hikaru Nakamura zapewnił mu w miarę stabilną przewagę od samego początku. 23...Wxf2? Nakamury to była interesująca taktyka, ale błędną. Caruana nie mógł znaleźć właściwej drogi i jego przewagaznikła. Alireza Firouzja z Praggnanandhaą nie uniał obopólnej walki i partia zakończyła się remisem. D Gukesh i Santosh Vidit zremisowali, dość szokujące 17...Gg4 przekonało Gukesha do natychmiastowego powtórzania posunięć. Obrońca tytułu Ian Nepomniachtchi spokojnie zremisował czarnymi z Nijatem Abasowem.

Partie