Wyniki

Nepomniachtchi, Ian - Rapport, Richard ½-½
Nakamura, Hikaru - Duda, Jan-Krzysztof 1-0
Radjabov, Teimour - Caruana, Fabiano ½-½
Firouzja, Alireza - Ding, Liren ½-½

Ian Nepomniachtchi wygrał Turniej Kandydatów FIDE w Madrycie. W 13 rundzie grał białymi przeciwko Richardowi Rapportowi. Nepomniachtchi powiedział, że ma nadzieję na obronę berlińska, ale zamiast tego dostał obronę Sycylijską, wybrał solidną linię, która dała mu niewielką, ale stabilną przewagę i był w stanie zremisować w 34 ruchach. Nepomniachtchi był oczywiście niezmiernie szczęśliwy z takiego zakończenia. Nepomniachtchi powiedział, że był bardzo nieszczęśliwy, gdy przegrał w ostatniej rundzie Turnieju Kandydatów w zeszłym roku i jest bardzo zmotywowany, by nie powtórzyć wyniku, ma czarne z Janem-Krzysztofem Dudą, ale jego przeciwnik może grać na szybki remis.

Duda najprawdopodobniej nie może się doczekać końca turnieju. Po zremisowaniu pierwszych pięciu partii przegrał z Nepomniachtchim i jego turniej prawie się załamał. Pokonał Caruanę, ale dzisiaj przegrał swoj ączwartą partię ze zmotywowanym Hikaru Nakamurą. Nakamura komplikował sprawę nawet po popełnieniu błędu i wygrał w 52 ruchach. Ding Liren zremisował z Alirezą Firouzją, a Teimour Radjabov z Fabiano Caruaną. Jutro Ding Liren musi pokonać Nakamurę, by zająć drugie miejsce, inaczej zrobi to Amerykanin. Punkty, a nie współczynniki tie-breaków zadecydują o drugim miejscu.

Pytanie, czy Magnus Carlsen obroni swój tytuł przed Nepomniachtchim, czy też zrezygnuje z tytułu, pozwalając drugiemu zawodnikowi na mecz o mistrzostwo świata nie doczekało się jeszcze odpowiedzi i może nie być jeszcze przez jakiś czas. Nepomniachtchi jest w bardzo dobrej formie, trenując praktycznie nieprzerwanie od co najmniej kilku lat do ostatniego turnieju kandydatów i mistrzostw świata.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania