Wyniki

Ding, Liren - Nakamura, Hikaru 1-0
Caruana, Fabiano - Firouzja, Alireza 0-1
Duda, Jan-Krzysztof - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Rapport, Richard - Radjabov, Teimour 0-1

Ian Nepomniachtchi zdobył już pierwsze miejsce w Turnieju Kandydatów FIDE w Madrycie przed ostatnią rundą. Nepomniachtchi uniknął porażki w rundzie finałowej, gdy zremisował czarnymi z Janem-Krzysztofem Dudą w nieoczekiwanej odmianie Obrony Rosyjskiej. Nepomniachtchi musiał ciężko pracować, aby zapamiętać swoje przygotowania, które z pewnością dobiegały do 15...a5!? potem Nepomniachtchi mógł być nieco lepszy, ale gracze zaczęli dążyć do remisu kilka ruchów później i mieli tylko jednego gońca między sobą w ruchu 48. W ten sposób Nepomniachtchi zakończył wydarzenie niepokonany i z nowoczesnym rekordem 9,5/14 . Następnie Nepomniachtchi ujawnił swoją znakomitą, choć niezbyt zaskakującą drużynę (pracował z większością, jeśli nie ze wszystkimi wcześniej) Nikity Vitiugova, Petera Leko, Ildara Khairullina, Vladimira Potkina i Evgeny Tomashevsky’ego.

Główną partią w rundzie finałowej była partia Ding Liren - Hikaru Nakamura, jeden z tych graczy musiał zająć drugie miejsce i zostać pierwszym rezerwowym, jeśli Magnus Carlsen lub Ian Nepomniachtchi nie zagrają meczu o mistrzostwo świata. Nakamura potrzebował tylko remisu, ale później w wywiadzie przyznał, że cała okazja wygrała z nim. Nakamura niepotrzebnie zdenerwowal się swoim posunięciem 18...h6 zamiast 18...Wxd1 rozpoczynając wymianę wież. Oba ruchy są obiektywnie równoważne, ale Nakamura doszedł do przekonania, że bez wież nie miałby żadnych problemów. Jak to było, wpadł w kłopoty i 35...Gd8? był poważnym błędem, Ding dał mu jeszcze jedną szansę na uratowanie gry 38.e4? (38.exf4) 38...f3! ponownie umieściłby cały wynik w równowadze, zamiast tego po 38...Gf6? Ding pewnie wykorzystał swoją dużą przewagę.

Przyczyny całkowitego załamania się Fabiano Caruany w tym turnieju będą musiały poczekać na inny dzień. Po rozpoczęciu od 5/7 Caruana zdobył zaledwie trzy remisy w drugiej połowie turnieju, w tym ostateczną rozczarowującą porażkę z Alirezą Firouzją, gdzie przeszedł od pchania do walki o remis w zaledwie kilku ruchach do utraty kilka wyraźnych szans na remis w bardzo trudnej końcówce. Caruana utrzymuje światową klasę w szachach, ale przez ostatnie dwa lata nie wyglądał komfortowo w szachach, wszystko jest dla niego trudniejsze niż powinno. Czas na przemyślenie i ponowne zastanowienie się nad jego grą. Richard Rapport poszedł na wszystko przeciwko Teimourowi Radjabovowi i po ciężkiej walce nagle Radjabov uratował się i wygrał.

Więc teraz wszystko zależy od Magnusa Carlsena i FIDE. Rozmawiano o tym, czy Carlsen będzie bronił swojego tytułu, a FIDE zapowiedziało, że wkrótce przedstawią propozycje dotyczące przepisów i chcieliby otrzymać odpowiedź od Carlsena do 20 lipca. Być może nadszedł czas na zmianę i aby młodsi gracze mieli swój wkład w sposób walki o tytuł mistrza świata. Obecna stabilność Mistrzostw Świata została jednak ciężko wywalczona, anarchia lat 90. i na początku 2000 r., w której gracze z prawdziwymi ambicjami nie mogli zaplanować swojej kariery, a nawet zakwalifikowanie się do meczu o mistrzostwo świata niekoniecznie oznaczało, że będziesz mógł w nich zagrać. długo za nami. Carlsen nigdy nie lubił obecnego systemu i prawie zawsze był niechętnym uczestnikiem.

Partie