Wyniki

Nepomniachtchi, Ian - Nakamura, Hikaru ½-½
Ding, Liren - Radjabov, Teimour 0-1
Duda, Jan-Krzysztof - Firouzja, Alireza ½-½
Rapport, Richard - Caruana, Fabiano ½-½

Ian Nepomniachtchi coraz bardziej zbliżył się do wygrania Turnieju Kandydatów w Madrycie i meczu o mistrzostwo świata w szachach na początku 2023 roku. Nepomniachtchi miał białe figury przeciwko Hikaru Nakamurze i obaj wykonali dobrze znaną sekwencję ruchów, aby zremisować w zaledwie kilka minut. Nakamura powiedział, że nie widzi żadnych zalet wchodzenia w bitwę z czarnymi dzisiaj, gdzie nawet jeśli wygra, jest mało prawdopodobne, aby przegonił Nepomniachtchi’ego. Po innych dzisiejszych wynikach, Nepomniachtchi potrzebuje teraz tylko remisu, aby potwierdzić zwycięstwo w turnieju.

Jedynym decydującym wynikiem dnia była prawie całkowita katastrofa białymi figurami Ding Lirena przeciwko Teimourowi Radjabovowi. Ding zagrał 1.d4, a następnie Obronę Nimzowitscha. Co jakiś czas jakieś przygotowania trafiają w dziesiątkę i nieszkodliwie wyglądające 8...Sa6 Radjabowa było takim posunięciem. Ding po prostu nie wiedział, co robić i po 12.b4 powinien dążyć do szybkiego zremisowania partii, 15.a4 lub 16.a4 mogły to osiągnąć, ale 17.Wd1 było „nerwowym” posunięciem według Radjabova i 18.Wd2? (18.Ga1 oddające piona a3 dałoby bardzo dobre szanse na remis) po prostu przegrywało. 18...Hc8?! (18...Hb8!) dało ostatnią szansę Dingowi przynajmniej na walkę, po 19.f3 kości zostały rzucone z 21...Wxe3! będącym miażdżącym ciosem. Ten wynik oznacza, że Ding spada na trzecie miejsce w tie-breaku za Nakamurą, chociaż obaj mają te same punkty i spotykają się w rundzie finałowej.

Jan-Krzysztof Duda i Alireza Firouzja przez długi czas powtarzali szalenie ostrą partię Dubov - Shirov z 2013 roku. 22...g5 było pierwszym nowym posunięciem i według komputera przegranym po poprawnym 23.f4! Dudy. 27.Wf2? (27.Ga2 nadal wygrywa) Ge5=, ale potem 28...Sf6? (28...Sf4!=) znów przegrywało dla czarnych, ale przy 37...Sg3+ sytuacja znów była równa i tak pozostała. Richard Rapport zakończył mecz przeciwko Fabiano Caruanie w końcówce, ale mimo wszystko był to łatwy remis.

Partie