Wyniki

Nakamura, Hikaru - Rapport, Richard ½-½
Caruana, Fabiano - Ding, Liren 0-1
Radjabov, Teimour - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Firouzja, Alireza        - Nepomniachtchi, Ian 0-1

Ian Nepomniachtchi wygrał swoją piątą partię pokonując Alirezę Firouzję w jedenastej rundzie TurniejuKandydatów FIDE w Madrycie. Historia tej gry już na początku polegała na tym, że Firouzja przez całą noc grał w hiperbulletowe 30-sekundowe szachy w Internecie. Wydaje się, że jego lekkomyślna gra pokazała wszystkie oznaki, że właśnie to robi. 16.g4 jest wątpliwe, 17.h4? jest zły i 18.g5 przegrywa. Oczywiście wymagało to umiejętności Nepomniachtchi’ego, aby obalenie wyglądało na łatwe, ale Rosjanin, będący w formie, nie miał żadnych problemów. Nepomniachtchi nadal ma pełną kontrolę nad turniejem, trzy remisy, prawdopodobnie tylko dwa, wygrają turniej.

Ostatnia partia dnia zakończyła nadzieje Fabiano Caruany na Mistrzostwa Świata na dobre i sprawiła, że Ding Liren wygrał swoją trzecią partię z rzędu. Wyścig Caruany został rozegrany, nawet o drugie miejsce. Jest zmęczony i zdenerwowany tym, jak potoczyły się sprawy, a dzień był prawie tak kiepski, jak w przegranym meczu. Caruana grał ostry wariant anty-Marshalla w Partii Hiszpańskiej. Caruana pochował swojego skoczka na g7, ale nie wiadomo., co on tam robił. Ding był wtedy przez chwilę lepszy, zanim popełnił błąd na końcu sekwencji, zaczynając od 30...exf4? Potem to Caruana naciskał na zwycięstwo, ale nic nie stało się jasne i nawet gdy Ding wyraźnie przeliczył się ponownie, 50.Hf3 nie było fatalne. Sam Caruana pomylił się z 57.Ge3 wystawiając się na poważną presję, kolejne błędy nastąpiły po 65.Gf2? (zamiast wyrównania 65.Gd4) 72.Wc3? kiedy 72...Gd3 wygrywa dla Dinga (zagrał 72...Wd7), ale to nie miało znaczenia, Caruana dał kolejną szansę 75.Gc7? i to w końcu wystarczyło, by przegrać. Caruana uciekł z sali gry. Włożył o wiele więcej wysiłku w to wydarzenie niż ktokolwiek inny, a to było zbyt wiele – niektóre z nich to pech, inne to rodzaje bitew, które wybrał do rozegrania. Jest światowej klasy, ale musi znaleźć inny sposób na walkę z kolejnymi kandydatami. Teraz Ding jest wyraźnie na drugim miejscu, pierwsze miejsce wydaje się być poza zasięgiem, ale drugie może wystarczyć na mecz o tytuł, jeśli Carlsen nie zagra tak, jak wcześniej wspomniano.

Partia Teimour Radjabov - Jan-Krzysztof Duda zakończyła się szybkim remisem. Partia Hikaru Nakamura - Richard Rapport trwała dłużej, ale bez żadnych realnych szans dla żadnej ze stron.

Partie