Wyniki

Nepomniachtchi, Ian - Radjabov, Teimour ½-½
Nakamura, Hikaru - Firouzja, Alireza 1-0
Duda, Jan-Krzysztof - Caruana, Fabiano 1-0
Rapport, Richard - Ding, Liren 0-1

Ian Nepomniachtchi jako pierwszy zakończył 10 rundę 14-rundowego Turnieju Kandydatów FIDE w Madrycie. Nepomniachtchi nie naciskał zbyt mocno białymi figurami przeciwko Teimourowi Radjabovowi i mecz zakończył się 37 posunięciami. Nepomniachtchi prawdopodobnie już wtedy wiedział, że jego najbliższy rywal Fabiano Caruana przegra, a jego przewaga zwiększy się do 1,5 punktu. Zaledwie cztery rundy przed końcem, cztery remisy są prawie pewne, że wygra turniej i może nawet pozwolić sobie na porażkę.

Turniej Fabiano Caruany właśnie się rozpadł, spędził on najwięcej czasu przy stole i wykonał najwięcej ruchów. Po prostu wygląda na zmęczonego jak pies i dzisiaj zagrał ostrą i ryzykowną linię i po 17 ruchach przegrywał już z Janem-Krzysztofem Dudą, który miał do tej pory fatalny turniej, ale nawet on nie mógł zmarnować tej szansy, chociaż próbował. Gra powinna się zakończyć w okolicach posunięcia 31 lub 32, ale Duda wykazał pewną niestabilność, ale 32...b6?! (32...Sb3 był zdecydowanie ostatnią szansą Caruany) przywrócił pozycję do martwej przegranej i chociaż Caruana walczył godnie, nie mógł uratować partii. Caruana z pewnością będzie musiał przemyśleć swoją strategię na te wydarzenia – można by argumentować, że grał najlepsze szachy przynajmniej do kilku rund temu – ale granie codziennie długich partii super ostrych szachów po prostu nie działa dla niego.

Złe wieści były kontynuowane dla Caruany, ponieważ Hikaru Nakamura i Ding Liren wygrali, dołączając do niego na drugim miejscu. Ding był równy w niezbalansowanej koncówce przeciwko Richardowi Rapportowi do 40. posunięcia, pomyłka Rapporta w 42. posunięciu przekazała partię chińskiemu graczowi, pozycja była zwodnicza, ponieważ Rapport miał jakość za pionka, ale skończył w pozycji, w której figura i pionek były po prostu zbyt potężne. Hikaru Nakamura pokonał Alirezę Firouzję w bardzo dziwnej grze, w której Firouzja podejmował wszelkiego rodzaju ryzyko, aby zdobyć złą pozycję, jednak Firouzja miał jedną okazję z 21...a5, aby mieć spory udział, zamiast tego okropne 21...Gf8 przypieczętowało jego los.

Walka o pierwsze miejsce nie jest jeszcze skończona, gdyż zawodnicy będą walczyć o drugie miejsce i mieć nadzieję, że Magnus Carlsen nie będzie bronił swojego tytułu (ponieważ mocno to zasugerował) i zamiast tego dostaną szansę. W przeciwieństwie do remisu o pierwsze miejsce, w którym zastosowanoby dogrywkę, drugie miejsce zostanie rozstrzygnięte na podstawie dodatkowej punktacji.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania