Wyniki

Caruana, Fabiano - Radjabov, Teimour 1-0
Duda, Jan-Krzysztof - Nakamura, Hikaru ½-½
Ding, Liren - Firouzja, Alireza ½-½
Rapport, Richard - Nepomniachtchi, Ian 0-1

Po siedmiu rundach prowadzi Ian Nepomniachtchi (5,5) przed Fabiano Caruaną (5). Na tym etapie wygląda to na walkę między tymi dwoma graczami, następny to  Hikaru Nakamura (3,5).

Richard Rapport był zaskoczonyprzez Nepomniachtchi’ego w ostrej Obronie Rosyjskiej, ale tylko do tego stopnia, że powinien był pozwolić na remis przez powtórzenie. Rapport miał do tej pory 6 remisów, a decyzja o grze wydaje się być emocjonalna, ponieważ Rapport z pewnością musiał zrozumieć, że to było przygotowanie Nepomniachtchi’ego i okazało się, że Rosjanin też znał więcej posunięć. Nepomniachtchi wygrał najpóźniej po 30 posunięciu i zgarnął pełny punkt.

Fabiano Caruana miał trudniejsze spotkanie z Teimourem Radjabovem po tym, jak został zaskoczony wariantem O’Kelly w Obronie sycylijskiej. Chociaż Caruana miał spore straty na zegarze, miał duże szanse na wygraną i prawdopodobnie byl z tego zadowolony. 13.0-0-0 było pierwszym nowym posunięciem, chociaż trochę trudno mi uwierzyć, że to wciąż przygotowanie Radjabova, ponieważ białe zdecydowanie naciskają na zwycięstwo. Komputery sugerują 18.Hd3?! (18.Hb3!) 18...Hb4?! (18....Hc7!) było szansą na prawie wyrównanie dla Radjabova. Potem dodatkowy pionek, który wygrał Caruana i który na początku nie wyglądał zbyt użyteczny, w końcu wszedł do gry i przed posunięciem 40. Caruana wygrywał i odpowiednio to zrealizował. Po partii Caruana był wyraźnie wściekły na Rapporta z powodu przegranej z Nepomniactchim, nawet jeśli próbował się z tego śmiać. „Szczerze mówiąc, czułem się trochę chory. To jedna z najbardziej szokujących partii, jakie widziałem u czołowego gracza od dłuższego czasu”. Caruana dodał, że wariant jest znany od dekady i jeśli trafisz na białe, musisz przyjąć remis.

Jan-Krzysztof Duda przeciwko Hikaru Nakamurze miał trochę niezbalansowaną pozycję w Obronie Nimzowitscha, która w trakcie partii została zrównoważona. Alireza Firouzja wykorzystał linię zagraną przez Fabiano Caruanę przeciwko Wesleyowi So w zeszłym roku . 10...Ha5 było nowe, czarne były dynamicznie równe, a figury były stopniowo wymieniane, aż do remisu.

Partie