Wyniki

Caruana, Fabiano - Rapport, Richard ½-½
Nakamura, Hikaru - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Radjabov, Teimour - Ding, Liren ½-½
Firouzja, Alireza - Duda, Jan-Krzysztof ½-½

Ian Nepomniachtchi miał wyjątkowo szczęśliwą ucieczkę z Hikaru Nakamurą w 5. rundzie Turnieju Kandydatów FIDE w Madrycie. Jego remis oznacza, że nadal prowadzi samotnie, mając pół punktu przewagi nad Fabiano Caruaną.

Nakamura zagrał bardzo popularny wariant przeciwko Obronie Rosyjskiej Nepomniachtchiego i kontynuowali starą partię Amerykanów do 14...Gf8. Pierwszymi prawdziwymi kluczowymi momentami były 16...He4?, błąd zagrany po godnych uwagi 14 sekundach namysłu, 17.Gf1 Hg4? (po 1 minucie i 23 sekundach namysłu, 17...Hb1 jest lepsze). Po meczu Nepomniachtchi wyjaśnił, że pomylił tę pozycję z podobną, w której te posunięcia działają. Zasadniczo teraz Nepomniachtchi zrujnował swoją pozycję i nie można było nic zrobić poza nadzieją, że Nakamura nawali, a on to zrobił, chociaż wymagało to kilku gorszych posunięć. 23.We3 nie jest złym posunięciem, ale komputery uważają, że 23.Sh4 jest lepsze, 25.Sd2? był posunięciem, które Nakamura wskazał jako prawdziwy winowajca („Jestem zniesmaczony” to tytuł wideo na jego kanale o partii), ale nawet wtedy potrzebne było jeszcze jedno 28.Sa5? do przywrócenia równowagi.W ostatnim Turnieju Kandydatów, które wygrał, Nepomniachtchi rozegrał dwie bardzo słabe partie i obie przegrał przy generalnie bardzo mocnym występie. To wada jego czasami intuicyjnego stylu, jeśli nawet nie przegrywa swoich kiepskich partii, to bardzo dobra wiadomość dla jego perspektyw w tym turnieju.

Pozostałe partie również zostały zremisowane. Caruana był tym, który musiał być ostrożny w bardzo ostrym sycylijskim Taimanovie, który zakończył się remisem przez powtórzenie posunięć. Ding Liren zdołał zdobyć zwycięską pozycję czarnymi, ale popełnił błąd w ruchu 40, aby umożliwić Teimourowi Radjabovowi ucieczkę. Alireza Firouzja i Jan-Krzysztof Duda zremisowali ostrą i trudną Obronę Rosyjską, która w 26 posunięciu przeszła do jasnej równowagi.

Partie