Wyniki

Nepomniachtchi, Ian - Firouzja, Alireza 1-0
Duda, Jan-Krzysztof - Radjabov, Teimour ½-½
Rapport, Richard - Nakamura, Hikaru ½-½
Ding, Liren - Caruana, Fabiano ½-½

Ian Nepomniachtchi prowadzi w Turnieju Kandydatów z trzema punktami z czterech po pokonaniu Alirezy Firouzji. Pozostałe partie rundy 4 zostały zremisowane. Fabiano Caruana traci pół punktu do lidera.

Firouzja miał problemy z wejściem do turnieju z powodu naprawdę strasznego losowania, które dało mu w pierwszych dwóch rundach czarne bierki, a w czwartej rundzie ponownie frał czarnymi. Białe bierki w końcu się pojawią, ale jest to trudny początek. W czwartej rundzie pojawił się ostry Najdorf, w którym Firouzja próbował zaskoczyć Nepomniachtchi’ego niezwykłym, ale też niezbyt cenionym 15...Gc4. Tak naprawdę nie dowiemy się, czy Nepomniachtchi znał jakieś szczegółowe kwestie, ale chociaż wyraźnie myślał, wykonał swoje ruchy dość szybko i pozycja z trudnej dla Firouzji przeszla w bardzo krotkim czasie do przegranej. Najprawdopodobniej 20...Gxf1 nie jest takie dobre (może 20...Kh8 jest nieco lepsze), 21...a3 też może nie być najlepsze i 23...Sd6? (23...Hc7 wygląda niekomfortowo, ale ma tę zaletę, że nie przegrywa od razu) właściwie kończy grę, po prostu nie ma nic dla czarnych, nie ma już prawdziwego ataku, podczas gdy białe mają zamiar dostać się do króla czarnego, kiedy gotowe. Jeśli ktoś zgadza się z teorią, że Nepomniachtchi radzi sobie najlepiej, gdy wszystko idzie dobrze, to pozostali gracze mają się czym martwić.

Pozostałe partie nie były zbyt interesujące. Ding Liren wygrał pionka z Fabiano Caruaną, ale to nie wystarczyło, by nawet wywrzeć dużą presję. Ding grał i grał tak, jak powinien, ale Caruana z łatwością utrzymał pozycję. Hikaru Nakamura bardzo dobrze zna swoje berlińskie struktury w Partii Hiszpańskiej, a Richard Rapport nie miał okazji. Jan-Krzysztof Duda nie mógł również ustawić jakieś problemy z obroną berlińską Teimoura Radjabova i mecz został zremisowany w 41 ruchach.

 

Partie