Wyniki

Caruana, Fabiano - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Firouzja, Alireza - Nakamura, Hikaru ½-½
Radjabov, Teimour - Nepomniachtchi, Ian ½-½
Ding, Liren - Rapport, Richard ½-½

W trzeciej rundzie Turnieju Kandydatów FIDE w Madrycie wszystkie partie zostaly zremisowane. Jak dotąd intensywność była ogromna, ale ta runda była krótsza i nieco mniej interesująca niż dwie pierwsze. Pierwszy dzień odpoczynku przypada na poniedziałek.

Największą szansę na zwycięstwo miał Ding Liren, który po debiutu miał na linach Richarda Rapporta. Posunięcie 17...Wfd8 nadal podążało za znaną teorią, ale 18.Gg5 wydaje się być bliskie jej obalenia, 20...Ge5?! (20...Gf6) to kolejna nieścisłość, a 21...Kg7? powinno przegrać, najpierw przez linię komputerową 23.Hxd8! ale bardziej realistycznie 27.He2! powinno był przynieść cały punkt do domu. Po tym Rapport dość łatwo utrzymał remis.

Alireza Firouzja był bardzo bliska zwycięstwa w ostrym Obrony Nimzowitscha z Hikaru Nakamurą. 16.Sxg5! było bardzo niebezpieczną ofiarą, ale Nakamura bronił się znakomicie, być może z jedną nieścisłością 33...a5?! (33...Wg8 jest na pewno lepsze) nie kosztującą go gry, ponieważ utrzymał się z niezwykle precyzyjną i imponującą obroną.

Fabiano Caruana zagrał bardzo ostrą odmianę Najdorfa białymi przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie, ale jeszcze zanim opuścili znaną teorię, było jasne, że Caruana poszedł nie tak, 16.Sc6 nie jest odmianą, na którą się wybiera dobrowolnie, a potem Caruana musiał pokazać trochę troski o remis, czym zapewnił sobie połowę punktu bez żadnych dramatów.

Teimour Radjabov zagrał znaną solidny wariant przeciwko Ianowi Nepomniachtchi w Obronie Grünfelda, a partia została zremisowana w 30 ruchach.

 

Partie