Magnus Carlsen i Shakhriyar Mamedyarov prowadzą w Tata Steel Masters po 8 z 13 rund. Prowadzą o pół punktu przed Anishem Giri i Viditem Gujrathi przed drugim dniem odpoczynku.

Tabela wyników

Mamedyarov, Shakhriyar - Praggnanandhaa, R 1-0
Vidit, Santosh Gujrathi - Grandelius, Nils 1-0
Esipenko, Andrey - Giri, Anish 0-1
Caruana, Fabiano - Van Foreest, Jorden ½-½
Karjakin, Sergey - Rapport, Richard ½-½
Shankland, Sam - Carlsen, Magnus ½-½
Dubov, Daniil - Duda, Jan-Krzysztof ½-½

Carlsen zremisował czarnymi przeciwko Samowi Shanklandowi. Carlsen grał Gambit Von Hennig-Schara, ale sprawy nie stały się zbyt szalone, po 13...Sd5 kluczowym punktem jest to, że 16.Wc1 Sxa2 wygrywa dla czarnych, co początkowo przegapił Shankland. Po tym gra była zbalansowana, chociaż silniki uważają, że czarne mają coś maleńkiego po 31...Hd5 - jak zagrano w partii i szybko zremisowano.

Shakhriyar Mamedyarov w międzyczasie wygrał ostry wariant Partii Angielskiej z R Praggnanandhaa, w którym wcześnie odszedł od teorii grając ciekawe 4.Ha4. 10...Gxh3?! (10...Sd7=) było początkiem problemów Praggnanandhaa, 16...Sb6? (16....Hb5! było lepsze) kontynuowało je i po prostu przegrał. Technika Mamedyarova nie była może aż tak przekonująca, ale wygrał w 46 ruchach. Mamedyarov mierzy się z Carlsenem czarnymi po dniu odpoczynku.

Anish Giri awansował na trzecie miejsce po swoim trzecim zwycięstwie z rzędu – nieprzekonującym zwycięstwie z Caruaną i po walkowerze Dubova – po którym odbył się dzisiaj teoretyczny pojedynek w Partii Włoskiej przeciwko Andreyowi Esipenko, który zakończył się niezbalansowaną końcówką, w której Giri miał trzy pionki za figurę. Był to typ końcówki, o której Giri pisał na Chessable. Giri doszedł do wniosku, że powinna ona być trochę lepsza dla białych, ale Esipenko nie grał najlepiej i opuścił najbardziej krytyczne momenty. Esipenko miał bardzo trudną obronę, a po 45.Sd2? (45.Wc8) Giri wygrywał i nie popełnił błędu.

Vidit Gujrathi zajął trzecie miejsce w tabeli po pokonaniu Nilsa Grandeliusa w bardzo taktycznej walce. 6.g4 było przygotowaniem Vidita, był trochę nieśmiały co do tego, jak głęboko to poszło. Grandelius zaczął się mylić (być może 12...Ha5+) i był pod presją 21...Kf7? (21...fxg4) doprowadziło do mniej lub bardziej straconej pozycji, być może 23.Wd2 było niedokładne (23.Gh1), a taktyczny strzał 23...Gxf5 był ostatnią szansą Grandeliusa.

Pozostałe partie zostały zremisowane, Daniil Dubov został zmuszony do obrony końcówki wieży i pionkiem mniej przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie, ale ostatecznie utrzymał się. Fabiano Caruana i Jorden van Forest zremisowali w 27 posunięciach.

Tabela wyników

 

Partie