Daniil Dubov postanowil nie pojawić się w siódmej rundzie na sali turniejowej. Jego przeciwnikiem miał być Anish Giri. Osoba bliska jego zespołowi złapała Covid-19 i chociaż Dubov przeszedł szybki test na wirusa CCP (wirus Chińskiej Partii Komunistycznej) negatywnie, czekał na test PCR, który powinien być dostępny do końca dnia. Poproszono go o założenie maski – odmówił i postanowił nie pojawiać się w partii z Giri’m. Nazwał to kwestią zasad.

Wyniki siódmej rundy

Esipenko, Andrey - Shankland, Sam ½-½
Giri, Anish - Dubov, Daniil 1-0
Rapport, Richard - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½
Van Foreest, Jorden - Vidit, Santosh Gujrathi 1-0
Duda, Jan-Krzysztof - Caruana, Fabiano 0-1
Praggnanandhaa, R - Carlsen, Magnus 0-1
Grandelius, Nils - Karjakin, Sergey ½-½

Magnus Carlsen prowadzi po siedmiu rundach w Tata Steel Masters o pół punktu nad Shakhriyarem  Mamedyarovem. Carlsen pokonał R Praggnanandhaa w 34 posunięciach. Po partii Carlsen był zadowolony ze sposobu, w jaki zbudował swoją przewagę, ale nie z tego, jak pozwolił pozycji wymknąć się spod kontroli - 22...He6 (22...Hc6 było lepsze) 23.Sxc5 i 28... c4 (28...Gb7 było lepsze) 29.Gxg7! były dwiema głównymi okazjami, które Praggnanandhaa przegapił.

Richard Rapport i Shakhriyar Mamedyarov zremisowali partię w 29 posunięciach. Partia ta mogla stać się ekscytująca.

Jorden Van Foreest zadał pierwszą porażkę Viditaowi Gujrathi. W aktualnym wariancie Obrony Nimzowitscha zagrano 10.Se5!?, które jest praktycznie nieznaną linią uboczną. Vidit radził sobie dobrze, ale znalazł się w niedoczasie przed pierwszą kontrolą czasu - 36...Wc8? był decydującym błędem - 36...Wf8 zostało wymuszone.

Andrey Esipenko nie wykorzystał szans na pokonanie Sama Shanklanda, który początkowo zaskoczył go w debiucie. 36.Ha5 wydaje się być jedną z takich szans.

Nils Grandelius miał trochę szczęścia, że zremisował z Sergeyem Karjakinem, 24...Gh3 było główną szansą straconą dla Karjakina.

Fabiano Caruana w końcu zdołał wygrać partię, chociaż przyznał, że nie ma zbytniej nadziei na ten turniej, gdyż jego sekundant zaraził się Covidem-19. Nie chodzi tu tyle o wyniki, co o jego grę – widać to w przegranej partii z Giri’m w poprzedniej rundzie.

Tabela wyników

 

Partie

1000 Znaków do wykorzystania