W szóstej rundzie Tata Steel Masters Magnus Carlsen dołączył do Vidita Gujrathi i Shakhriyara Mamedyarova w prowadzeniu w turnieju.

Zdjęcie: Lennart Ootes, oficjalna strona

Wyniki szóstej rundy

Carlsen, Magnus - Rapport, Richard 1-0
Vidit, Santosh Gujrathi - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Mamedyarov, Shakhriyar  - Grandelius, Nils ½-½
Karjakin, Sergey - Van Foreest, Jorden 1-0
Caruana, Fabiano - Giri, Anish 0-1
Dubov, Daniil - Esipenko, Andrey ½-½
Shankland, Sam - Praggnanandhaa, R ½-½

Carlsen pokonał Richarda Rapporta w Partii Katalońskiej, gdzie dochodzącego pionka a, po czym wygrał. Sergey Karjakin w końcu odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju po tym, jak nie udało się wykorzystać dużej przewagi w ostatnich rundach. Karjakin pokonał Jordena van Foresta w ostrej Obronie Dwóch Skoczków, gdzie jego przewaga po debiucie stała się decydująca, gdy hetmany odpadły.

Anish Giri pokonał Fabiano Caruanę, gdy partia odwróciła się w kilku posunięciach, od bardzo korzystnej dla Caruany do wygranej dla Giri’ego, a następnie wróciła do poprzedniego poziomu w niedoczasie, zanim Caruana stracił jakość w 40. posunięciu.

Vidit Gujrathi zremisował z Janem-Krzysztofem Dudą, aby utrzymać się na prowadzeniu. Duda zaskoczył Vidita wyborem debiutu i nawet kiedy nie pamiętał swoich przygotowań, miał lepszy czas. Groźny atak Vidita wystarczył na wiecznego szacha.

Shakhriyar Mamedyarov zaoferował remis, kiedy stał nieco gorzej z Nilsem Grandeliusem i ten remis został przyjęty.

Daniil Dubov i Andrey Esipenko zremisowali ostrą partię. Ponownie Dubov miał pewne szanse, ale nie potrafił ich wykorzystać. Sam Shankland przeciwko R. Praggnanandhaa grał ostry wariant Obrony Sycylijskiej, który zakończył się powtórką posunięć tuż po zakończeniu teorii.

Tabela wyników

Partie

1000 Znaków do wykorzystania