W piątej rundzie Tata Steel Masters odbyły się dwie zwycięskie partie i one zaprowadziły zwycięzców na dzielone pierwsze miejsce.

Wyniki

Rapport, Richard - Praggnanandhaa, R 1-0
Esipenko, Andrey - Caruana, Fabiano ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Karjakin, Sergey ½-½
Van Foreest, Jorden - Mamedyarov, Shakhriyar 0-1
Giri, Anish - Vidit, Santosh Gujrathi ½-½
Dubov, Daniil - Shankland, Sam ½-½
Grandelius, Nils - Carlsen, Magnus ½-½

Lider Vidit Gujrathi zremisował z czarnymi w Obronie Rosyjskiej przeciwko Anishowi Giri. Partia była interesująca we wszystkich fazach, a Vidit krytycznie ocenił swoją grę w końcówce.

Mistrz świata Magnus Carlsen szukał pełnego punktu w starciu z Nilsem Grandeliusem i podejmował wiele ryzyka - oceny komputerowe może trochę mylące, ale silniki przynajmniej powierzchownie polubiły białe po 18...d5. Carlsen okazał się lepszy i prawdopodobnie wygrywał po 30...Ga6! komputer też lubi później 43...Gb5 dla niego – w końcu musial zadowolić się remisem.

Richard Rapport zdołał ograć R. Praggnanandhaa po przegranej bitwie w debiucie. Richard Rapport przyznał, że był przygotowany do walki z R. Praggnanandhaa, ale ostatecznie zwyciężył w dzikiej walce. Praggnanandhaa grający czarnymi zagrał 17...d3? (17...Se5), co zaprzepaściło przewagę czarnych, a 19...Se5 wpakowało je w kłopoty. Rapport po tym stał lepiej, jeśli nie wygrywał, ale wszystko było niezwykle skomplikowane.

Shakhriyar Mamedyarov pokonał Jordena van Foreesta w otwartym wariancie Partii Hiszpańskiej. Mamedyarov był lepszy po planie 20.Sg5 f5 21.Sf7, który okazał się być chybiony, ale później van Foreestwywalczył sobie drogę powrotną i gdyby zagrał 35.Hb7+, miałby prawdopodobnie remis, ale  po 35.Wc1 po prostu przegrał.

Fabiano Caruana wydaje się zdobywać dobre pozycje, ale po prostu nie może kupić wygranej. Caruana grał czarnymi przeciwko Andreyowi Esipenko i był zadowolony ze swojej gry przeciwko nowemu ciekawemu pomysłowi białych. Po 18.Se2? (18.Sxe5=) Caruana stał znacznie lepiej, ale ostatecznie pozwolił na dużo kontrowania. Jedną szansą dla Caruany to 33...Wh4 34.Se6 Gxe4 zamiast 33...Wh2. Partia została zremisowana w 63 posunięciach.

Jan-Krzysztof Duda zremisował z Sergey’em Karjakinem w partii, w której miał kłopoty przez większą część gry, ale zgodził się na remis – kłopoty z czasem – w którym obaj gracze nie zdawali sobie sprawy, że Duda faktycznie wygrywa jedynym ruchem 37.Wf1.

Daniil Dubov może miał coś przeciwko Samowi Shanklandowi, ale partia została zremisowana bez wielu przygód w 37 posunięciach.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania