Wyraźny lider wyłonił się dzisiaj, gdy Vachier-Lagrave przełamał impas dzięki kluczowej wygranej nad Xiongiem, dającej mu pół punktu przewagi nad So i Dominguezem, którzy mogli zremisować tylko swoje partie. W międzyczasie Caruana odniósł ważne zwycięstwo czarnymi nad Mamedyarovem, co również doprowadziło go dzielenia drugiego miejsca. Zostały jeszcze dwie rundy, więc wszystko nadal może się stać, zarówno pod względem turnieju, jak i ogólnej klasyfikacji GCT.

Wyniki

Maxime Vachier-Lagrave – Jeffery Xiong 1-0
Wesley So – Sam Shankland ½-½
Richard Rapport – Leinier Dominguez-Perez ½-½
Shakhriyar Mamedyarov – Fabiano Caruana 0-1
Peter Svidler – Dariusz Świercz 1-0

Rapport - Dominguez | ½-½, 45 posunięć

Ostry kontrgambit (5...e5) w Przyjętym Gambicie Hetmańskim dał Dominguezowi inicjatywę od debiutu, ponieważ zyskał przewagę w rozwoju, ścigając hetmana Rapporta. Chociaż Rapport dobrze się bronił, znalazł wszystkie właściwe ruchy potrzebne, aby przejść do remisowej końcówki. Więcej uproszczeń pojawiło się, zanim gracze zgodzili się na remis w końcówce z różnobarwnymi gońcami.

Rapport był zaskoczony otwarciem, ale zdołał uniknąć poważnych problemów. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Bryan Adams

Vachier-Lagrave - Xiong | 1-0, 29 posunięć

Potrzeba było tylko jednego błędu (18...hxg4), aby Xiong wpadł w ogromne kłopoty w berlińskiej grze końcowej, ponieważ błędnie otworzył linię h dla połączonych wież białych. MVL nie tracił czasu na przejęcie inicjatywy, przesuwając pionka aż do f6, po czym przejął linię h i wkrótce przebił się swoimi figurami. W obliczu ogromnych strat materialnych, gdy król utknął na e8, Xiong zrezygnował.

20.Wh1! doprowadziło do katastrofy dla czarnych ponieważ wynikającej z tego inwazji wzdłuż linii h po prostu nie można było zapobiec.

Svidler - Swiercz | 1-0, 35 posunięć

Pomimo solidnego przygotowania czarnych w Partii Hiszpańskiej, Świercz szybko wpadł w tarapaty po nierozważnym zbiciu pionka (18...Hxc3), co zostawiło jego pozycję pod silnym obciążeniem taktycznym. Svidler szybko aktywował swoje pionki i zdołał wywołać groźby, które wkrótce wygrały mu całą figurę. Bez rekompensaty za utracony materiał, Świercz został zmuszony do rzucenia ręcznika.

21.Ga4! był śmiertelnym strzałem w partii Svidler - Świercz, co spowodowało ogromne straty materialne po kontynuacji Wa3.

Pomimo trudnego turnieju, Svidler był dziś zadowolony ze swojej gry. | Zdjęcie dzięki uprzejmości  Saint Louis Chess Club, Lennart Ootes

So - Shankland | ½-½, 34 posunięć

To nie był najlepszy dzień dla So, który ograł Shanklanda w aktualnym wariancie Partii Angielskiej, ale szybko stracił przewagę, ponieważ nie znalazł optymalnego sposobu na jej wykorzystanie. Shankland skorzystał z okazji, aby wyrównać z ładnym przełomem pionka (23...f6), skutecznie neutralizując przewagę przestrzeni białych. So wymusił powtórzenie ruchów i gra została zremisowana.

Mamedyarov - Caruana | 0-1, 38 posunięć

Ostatnia partia tego dnia była ekscytująca przez cały czas, a obaj gracze zdecydowali się na ostrą walkę w Obronie Nimzowitscha z 4.f3. Caruana przejął inicjatywę wcześnie, ponieważ miał bezpieczniejszego króla i bardziej aktywne figury, ale Mamedyarov miał lepsze długoterminowe szanse dzięki swoim dwóm gońcom i nieco zdrowszej strukturze. Jednak po dość dobrej obronie Mamedyarov popełnił błąd we wzajemnych kłopotach z czasem, przegrywając wymianę bez żadnej znaczącej rekompensaty. Caruana chwycił dodatkowy materiał i był w stanie się skonsolidować, zmuszając do rezygnacji przed końcem pierwszej kontroli czasu.

26.He2 było początkiem problemów białych, ponieważ po odpowiedzi Caruany 26...Sf6! Mamedyarov natychmiast popełnił błąd 27.Hd1, przegrywając wymianę po 27...Gxd3 28.gxf6 Gxf1 -+

Partie

1000 Znaków do wykorzystania