Po raz pierwszy wszystkie pięć partii w dzisiejszej rundzie zakończyło się spokojnie, bo choć kilku graczy w różnych momentach stało lepiej, to nikt nie był w stanie znacząco zwiększyć swojej przewagi. Po tej rundzie So Vachier-Lagrave i Dominguez pozostają na szczycie tabeli z wynikiem 4.0/6, podczas gdy Caruana jest wciąż pół punktu za nimi z trzema rundami do rozegrania.
Wyniki
Peter Svidler – Leinier Dominguez-Perez ½-½
Fabiano Caruana - Maxime Vachier-Lagrave ½-½
Jeffery Xiong – Wesley So ½-½
Sam Shankland – Richard Rapport ½-½
Dariusz Świercz – Shakhriyar Mamedyarov ½-½
Świercz - Mamedyarov | ½-½, 42 posunięć
Obrona berlińska z 5.We1 dała Świerczowi niewielką, ale dokuczliwą przewagę pod względem struktury, choć nigdy nie był w stanie wiele zrobić przeciwko upartej obronie Mamedyarova. Ryzykowne złapanie pionka (23...Gxa2) a-la Partia 1 Mistrzostw Świata Spassky-Fischer w 1972 roku wyszło na dobre dla Mamedyarova, który był w stanie wymusić wymianę i ostatecznie zapewnić sobie remis w końcówce.
Dominguez - Svidler | ½-½, 35 posunięć
Jedna z najostrzejszych partii rundy zawierała agresywne prowadzenie przez czarne Partii Włoskiej, które wydawały się palić wszystkie mosty, przesuwając swoje królewskie pionki w kierunku króla białych. Nie mając okazji (wskazanej przez silniki) w grze środkowej, by poświęcić skoczka i przeprowadzić potężny atak, Svidler grał spokojniej, pozwalając Dominguezowi na konsolidację i wyrównanie gry.
26...b5! 27.axb5 Sf3+!! wygrywało według silników, z tym że 28.gxf3 gxf3 29.Wfd1 Hh4!-+ (po którym następuje Wa7-g7) daje czarnym decydujący atak.
Caruana - Vachier-Lagrave | ½-½, 46 posunięć
W bardzo ważnej partii o miejsce w tabeli Caruana był uzbrojony w głębokie teoretyczne przygotowanie, celując w ukochanego przez MVLNajdorfa i powtarzając tę samą linię (6.Ge3), którą Dominguez wykorzystał wcześniej, aby wygrać z francuskim numerem 1. MVL odszedł od partii z Dominguezem, choć wciąż znajdował się pod silną presją, wykorzystując ponad połowę swojego czasu, podczas gdy Caruana wciąż wyraźnie był w swoich przygotowaniach. W złożonej grze środkowej z roszadą po przeciwnych stronach, Fabi zdołał stworzyć potężnego wolnego pionka na f6, ale MVL zdążył stworzyć kontrgrę z własnym wolnym pionkiem. Nie widząc sposobu na przebicie się, Caruana wymusił remis, gdy gracze dotarli do pierwszej kontroli czasu.
Po 30 posunięciach Caruana miał więcej czasu niż na początku, ale dogonił go w czasie MVL.
Shankland - Rapport | ½-½, 47 posunięć
Niezwykły wariant Partii Szkockiej doprowadził na początku do nowej pozycji, poniewać obaj zawodnicy zroszowali na skrzydle hetmańskim, zanim rozpoczęli walkę o kluczowe pola w centrum i na skrzydle królewskim. Wyglądało na to, że Rapport miał niewielką przewagę dzięki zdrowszej strukturze pionków, ale nie mógł nic z tego zrobić, ostatecznie pozwalając na uproszczenia i przejście do remisowej końcówki wieżowej.
Xiong - So | ½-½, 56 posunięć
W ostatniej partii rundy, która zakończyła się, Xiong wykorzystał system londyński iudało mu się wywrzeć na So pewną presję w grze środkowej dzięki lepszej koordynacji figur. So bronił się dobrze i chociaż Xiong przegapił kilka okazji do zwiększenia swojej przewagi, nigdy nie był bliski wygranej, a gra ostatecznie zakończyła się remisem w końcówce z różnobarwnymi gońcami.
Partie