To, co zaczęło się jako spokojny dzień z trzema remisami, szybko stało się dramatyczne, gdy Vachier-Lagrave odbił się w dzisiejszej rundzie, pokonując Świercza, podczas gdy Xiong wykorzystał błąd Caruany, który miał kłopoty z czasem, by w oszałamiający sposób zdenerwować drugiego szachistę świata. Po wygranej Vachier-Lagrave wrócił do dzielenia pierwszego miejsca z wynikiem 3,5/5, które dzieli z So i Dominguezem.

Wyniki

Maxime Vachier-Lagrave – Dariusz Świercz 1-0
Wesley So – Richard Rapport ½-½
Jeffery Xiong – Fabiano Caruana 1-0
Shakhriyar Mamdyarov – Leinier Dominguez Perez ½-½
Peter Svidlet – Sam Shankland ½-½

So - Rapport | ½-½, 17 posunięć

Niespodziewany szybki remis w Berlinie zakończył tę partię w niecałe 40 minut po rozpoczęciu rundy. W wywiadzie po meczu So przyznał, że nie czuł się dobrze z powodu „braku snu” po wypiciu zbyt dużej ilości kawy w poprzednich dniach. Remis przybliża również Wesley’a o krok do zdobycia pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej GCT.

Svidler - Shankland | ½-½, 24 posunięć

Svidler zdecydował się na rzadkie 6.Gd3 przeciwko wariantowi Najdorfa, ponieważ gracze szybko opuścili książkę i zostali sami w tematycznej strukturze sycylijskiej. Gra pozostała równa przez cały czas, a obie strony miały słabości, które równoważyły się nawzajem. Po wymianie skoczków gracze wkrótce powtórzyli ruchy w równej skądinąd pozycji.

Mamedyarov - Dominguez | ½-½, 38 posunięć

Używając rzadkiego ruchu 7.We1 w klasycznym Przyjętym Gambicie Hetmańskim, Mamedyarov przygotował ostrą ofiarę pionka, która dała mu długoterminową rekompensatę w postaci aktywności figur. Jednak Dominguez obronił się dobrze i po serii wymian gracze znaleźli się w remisowej końcówce wieżowej, w której natychmiast powtórzyli posunięcia.

Vachier-Lagrave - Świercz | 1-0, 47 posunięć

Chociaż Świerczowi udało się dobrze przygotować w aktualnym wariancie Partii Włoskiej, Vachier-Lagrave zareagował dobrze i znalazł sposób na przysparzanie problemów swojemu przeciwnikowi. Jedna błędna decyzja czarnych dała MVL możliwość przejęcia inicjatywy, ponieważ znalazł dynamiczny sposób na aktywację swoich pionków i zapewnienie sobie dużej przewagi. Dalsza precyzyjna technika MVL pozwoliła mu osiągnąć wieżową końcówkę z dwoma pionkami więcej, którą płynnie wygrał.

24.We7! MVL było potężnym posunięciem stawiającym wieżę na niezwykle ważnej siódmej linii.

Xiong - Caruana | 1-0, 36 posunięć

Sprawy wyglądały nieco niebezpiecznie dla Xionga, ponieważ szybko stanął gorzej białymi w Debiucie Reti’ego ze względu na przewagę przestrzeni czarnych w centrum. Jednak jeden zły ruch Caruany odwrócił sytuację, ponieważ Xiong był w stanie aktywować całą swoją pozycję dzięki silnemu manewrowi skoczka. Wydawało się, że we wzajemnych kłopotach z czasem Caruana zdołał uciec do równej gry końcowej, ale kolejny błąd Fabiano dał Xiongowi szansę na zdobycie całej figury, co natychmiast zauważył. Nie widząc wyjścia, Caruana poddał się, dzięki czemu 20-letni Xiong zdobył jeden z największych skalpów w swojej karierze.

Po ostatnim ruchu czarnych 23...Sc6-d8, Xiong znalazł silną odpowiedź 24.Sb4!, chcąc umieścić skoczka na doskonałym polu d5.

Partie