To była kolejna ekscytująca runda, gdy Leinier Dominguez dołączył dziś do liderów dzięki spektakularnemu zwycięstwu nad Maximem Vachier-Lagrave, podczas gdy Caruana i So zremisowali swoją partię, aby utrzymać wynik „plus dwa”. Tymczasem Świercz wygrał pierwszą partię w tym turnieju, pokonując Xionga, podobnie jak Shankland i Rapport, odrabiając wczorajsze porażki pięknymi zwycięstwami nad Mamedyarovem i Svidlerem.

Wyniki

Leinier Dominguez Perez – Maxime Vachier-Lagrave 1-0
Fabiano Caruana – Wesley So ½-½
Richard Rapport – Peter Svidler 1-0
Sam Shankland – Shakhriyar Mamedyarov 1-0
Dariusz Świercz – Jeffery Xiong 1-0

Dominguez - Vachier-Lagrave | 1-0, 33 posunięć

Teoretyczna bitwa w wariancie Najdorfa przerodziła się w błyskotliwe zwycięstwo Domingueza, który znalazł kilka wyjątkowo precyzyjnych manewrów, by wygenerować decydujący atak na skrzydle królewskim. Vachier-Lagrave próbował stawić opór, ale to po prostu nie wystarczyło, ponieważ figury białych wkrótce przebiły się, by dostarczyć wymuszonego mata.

31.He1! było zabójczym ciosem, grożącym He6+, a także ideom na linii „h”. Po 31...Gf6 32.Wh6!+- było po wszystkim.

Zwycięska partia  Domingueza stała się natychmiast pretendentem do nagrody za piękność w wysokości 5000 $. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Lennart Ootes

Rapport - Svidler | 1-0, 36 posunięć

Po rozpoczęciu od 1.g3 Rapport był w stanie osiągnąć złożoną grę środkową, zdobywając wcześnie parę gońców i powoli budując presję w centrum. Chociaż pozycja Svidlera była możliwa do utrzymania, nie zareagował prawidłowo na postępy białych na skrzydle królewskim i wkrótce znalazł się pod nieodpartym atakiem. Rapport był dokładny do samego końca, a wymuszona rezygnacja po ataku dała mu całą figurę.

30.f5! dało białym miażdżący atak na skrzydle królewskim. Po 30...Wa6 31.f6 białe poszły dalej z Hxg3 i Hh4, z decydującą przewagą.

Shankland - Mamedyarov | 1-0, 44 posunięć

Zaskakujące podejście Mamedyarova do Obrony Berlińskiej zaskoczyło Shanklanda w debiucie, ale to nie był koniec świata, ponieważ Samowi udało się osiągnąć dość wyrównaną końcówkę z dwoma skoczkami i lepszą strukturą przeciwko dwóm gońcom. Choć przez jakiś czas gra była wyrównana, Mamedyarov źle rozegrał pozycję i nagle stanął gorzej, gdy nie mógł już wystarczająco bronić swoich słabości. To pozwoliło Shanklandowi wygrać pionka, a potem kolejnego, zanim płynnie zamienił przewagę materialną na zwycięstwo w swojej pierwszej partii w tym turnieju.

Caruana - So | ½-½, 53 posunięć

W krytycznym meczu pomiędzy liderami Caruana nie wydobył wiele z debiutu, ale uzyskał przewagę strukturalną w grze środkowej po pozostawieniu czarnych z izilowanym oionkiem na skrzydle hetmańskim. Na nieszczęście dla Caruany nie był w stanie zwiększyć swojej przewagi, a So trzymał remis z pewną cierpliwą obroną.

Świercz - Xiong | 1-0, 54 posunięć

Mimo przegranych pierwszych trzech partii tego turnieju, Świercz nadal grał w szachy pryncypialne i został za to nagrodzony, wygrywając po ostrej walce w 6.Gg5 wariantu Najdorfa. Gra szybko osiągnęła punkt wrzenia w grze środkowej po ryzykownej decyzji Xionga roszady na skrzydke hetmańskim, dając białym ogromne szanse w ataku przeciwko królowi czarnych. Świercz wykorzystał okazję i otworzył skrzydło hetmańskie, aby rozpocząć wściekły atak, ale nie był w stanie zadać ciosu nokautującego ze względu na upartą obronę Xionga. Gdy zawodnicy dotarli do kontroli czasu, Świercz znalazł się w sytuacji z jakością więcej i wygrał w wielkim stylu po tym, jak Xiong przegapił jedyną obronę.

53.b4! był ostatnim wygrywającym strzałem, ponieważ 53...Kxb4 54.He7 prowadzi do zwycięskiej końcówki z królem i pionkiem, podobnie jak 53...Hxb4 54.Ha2+, po którym następuje Hxb2 gdzie decyduje pionek f białych.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania