Anish Giri mógł zrobić gigantyczny krok w kierunku wygrania Tata Steel Masters, pokonując Alirezę Firouzję w 12. rundzie, ale po mocnym oporze drugiej połowy partii musiał zadowolić się remisem. Duch bojowy Firouzji nie powinien wystarczyć, ale w 61 ruchu Giri miał tylko jedno wygrywające posunięcie, którego nie zagrał. To oznacza, że Giri prowadzi z 8 punktami z przewagą pół punktu nad Van Foreestem, Firouzją i Caruaną.

Mistrz Świata Magnus Carlsen zapewnił sobie najgorszy od wielu lat wynik po kolejnym remisie, tym razem z Radosławem Wojtaszkiem. Jedynym zwycięzcą dnia był Pentala Harikrishna, który przeprowadził decydujący atak w końcówce hetman+wieża i przeciwko Aleksandrowi Donchenko.

Wyniki

Giri, Anish - Firouzja, Alireza ½-½
Caruana, Fabiano - Anton Guijarro, David ½-½
Esipenko, Andrey - Van Foreest, Jorden ½-½
Harikrishna, Pentala - Donchenko, Alexander 1-0
Grandelius, Nils - Tari, Aryan ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Wojtaszek, Radoslaw - Carlsen, Magnus ½-½

Partie

Alireza Firouzja świetnie bronił się przeciwko Anishowi Giri w końcówce, w której jego skoczek i wieża zmierzyły się z wieżą i czterema pionkami. Firouzja wybrał Obronę Francuską i musiał ciężko pracować taktycznie, aby utrzymać swoją pozycję przy życiu, ale zaczynając od 28 ... d3?! (28 ... f6 !?) 29. c3 (29. c4 !?) Se2?! (29 ... Wb8 !?) zaczął się mylić - Firouzja wskazał na 36 ... Kf8 jako winowajcę. Dość szybko Giri wygrywał. Firouzja znalazł aktywną kontrę, ale nierównowaga materialna była zbyt duża, co pozwoliło Giriemu zrezygnować ze swojego gońca i wyeliminować wszystkie pionki Firouzji, te cztery pionki przeciwko skoczkowi powinny dać przewagę. Później jednak Giri musiał znaleźć tylko jeden ruch, aby wygrać, 61. Ka4, a zamiast tego po 61.g4? okazało się jednak, że Firouzja może uratować partię.

Fabiano Caruana i David Anton stworzyli ostrego jak brzytwa Ragozina, gdzie nawet po nowince Caruany 12. Hc1 Anton również udowadniał, że wie, co robi. Jeśli ktokolwiek był lepszy, to był to Anton, ale ostatecznie partię zremisowano w 50 ruchach.

Pentala Harikrishna wygrał ponurą bitwę z Aleksandrem Donczenką, partia zmierzała do remisu po pierwszej kontroli czasu, ale beztroskie 42 ... Hf6? pozwolił na szybki atak z matem 43.c5.

Andrey Esipenko zremisował w 41 ruchach przeciwko Jordenowi Van Foreestowi. Dynamiczny remis po ofierze Van Foreesta.

Nils Grandelius zremisował w 30 posunięciach Partię Włoską przeciwko Aryanowi Tari’emu. Grandelius pomyślał, że to „dość duża stracona szansa” po otrzymaniu wariantu, w którym jego przeciwnik musiał być niezwykle dokładny, aby choćby utrzymać pozycję i było jasne, że nie spodziewał się tego wariantu i nie pamiętał wszystkiego dokładnie. 27. Hxb7? było błędem pozwalającym na natychmiastowy remis, 27. Hc3 i białe nadal walczą o zwycięstwo.

Maxime Vachier-Lagrave zremisował w 76 ruchach Obronę Rosyjską przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie, co wydawało się rozsądnie wyważone.

Radosław Wojtaszek zremisował w 35 posunięć przeciwko Magnusowi Carlsenowi w spokojnyn Anty-Meranie. Carlsen wyrównał po 13 ... c5, a bierki były wymieniane aż do ustalenia remisu.

1000 Znaków do wykorzystania