Anish Giri zremisował z mistrzem świata Magnusem Carlsenem w Partii Włoskiej, aby utrzymać prowadzenie w Tata Steel Masters. Na początku Giri był pod presją, ale po 23 ... c4 nie miał żadnych problemów. Alireza Firouzja i Fabiano Caruana zremisowali dziką partię, w której obaj gracze mieli okazję wygrać, zanim musieli zadowolić się remisem. Giri zmierzy się z Firouzją w 12. rundzie. Jorden Van Foreest ostatecznie skorzystał z bardzo ryzykownej gry Pentali Harikrishny, ale była to ciężka walka. Aryan Tari wygrał swoją pierwszą partię w tym turnieju przeciwko Andreyowi Esipenko, który podjął zbyt wiele ryzyka, aby spróbować wygrać turniej. Zremisowali Wojtaszek-MVL, David Anton-Grandelius i Donchenko-Duda.

Wyniki

Van Foreest, Jorden - Harikrishna, Pentala 1-0
Firouzja, Alireza - Caruana, Fabiano ½-½
Carlsen, Magnus - Giri, Anish ½-½
Tari, Aryan - Esipenko, Andrey 1-0
Wojtaszek, Radoslaw - Vachier-Lagrave, Maxime ½-½
Anton Guijarro, David - Grandelius, Nils ½-½
Donchenko, Alexander - Duda, Jan-Krzysztof ½-½

Partie

Alireza Firouzja i Fabiano Caruana zremisowali niesamowitą partię o zmiennym przebiegu. Caruana wygrał walkę w debiucie, po którym Firouzja stanął trochę gorzej. Caruana spędził dużo czasu nad ofiarą Sxg2 i zużyty czas później go kosztował. Po 31. Wg4 był tylko jeden dobry ruch dla czarnych, 31. ... Kh8, po którym miałby dużo lepszą pozycję, po 31. … g6 Firouzja stał lepiej z pionkiem więcej w końcówce ciężkofigurowej. Było to jednak nadal dość trudne i faktycznie Caruana miał dość wygodną pozycję. Najprawdopodobniej 44. Wg3+ było ostatnim błędem zaprzepaszczającym zwycięstwo, w zamian należało grać 44. Kf1. Caruana musiałby znaleźć doskonałe 48. … Hf5, aby zapewnić sobie remis. Po partii Firouzja uważał, że powinien zachować dwie ostatnie lekkie figury.

Jorden Van Foreest Zdobył punkt przeciwko Pentali Harikrishnie i awansował na drugie miejsce. Harikrishna wybrał coś, co wydawało się bardzo wątpliwą odmianą Partii Włoskiej, w której musiał poświęcić sporo materiału, aby nie zostać zmuszonym do cofania się. Ten pomysł był znany Van Foreestowi, który wiedział też, że powinien mieć znacznie lepszą pozycję, jeśli nie wygraną. Gra pozostała skomplikowana i Van Foreest zwrócił materiał w niedoczasie i pozwolił Harikrishnie wrócić do gry, ale wydaje się, że nigdy nie stracił dużej przewagi i ostatecznie wygrał w 61 ruchach.

Anish Giri był dość zadowolony z remisu z czarnymi przeciwko Magnusowi Carlsenowi. Grano skomplikowaną Partię Włoską, w której białopolowy goniec Giri’ego trochę utknął na skrzydle królewskim, ale był to jedyny problem z pozycją, w którejreszta jego figur była w porządku. Wydaje się, że kluczowym punktem było pozwolenie na 23 ... c4, po którym czarne co najmniej wyrównały. a partia została zremisowana w 42 ruchach.

Aryan Tari odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju, pokonując Andreya Esipenko, gdy ten wybrał dość wątpliwą odmianę Partii Hiszpńskiej. Esipenko prawdopodobnie uważał, że warto było zaryzykować, aby spróbować wygrać turniej, ale dzisiaj wydawało się, że przyniosło to odwrotny skutek, ponieważ nigdy nie miał żadnych szans i przeoczył 29. Wa8! wpadając w poważne tarapaty.

Jan Krzysztof Duda czuł, że po nowince 16 ... f5 przeciwko Aleksandrowi Donchenko, poprawiającej partię Nepomniachtchi-Bacrot z 2013 roku, stał dobrze. Duda nie pamiętał swoich przygotowań przeciwko 20. Wdb4 i prawdopodobnie jego pozycja była trochę gorsza, ale osiągnięto remis po 34 posunięciach.

Radosław Wojtaszek zremisował teoretyczną obronę Gruenfelda białymi przeciwko Maxime'owi Vachier-Lagrave. Wojtaszek naciskał, ale po przeoczeniu 30. … Sd3 nie miał problemów z utrzymaniem pozycji.

Nils Grandelius zremisował czarnymi przeciwko Davidowi Antonowi. Grandelius był dość optymistyczny, jeśli chodzi o swoje szanse - po 15 ... exf4 (15 ... f6 !?) uzyskał małą przewagę, ale później uznał, że powinien wymienić jedną z wież, co dało Antonowi łatwy remis.

1000 Znaków do wykorzystania