Zdjęcie: chess.com

Wyniki

Giri, Anish - Wojtaszek, Radoslaw 1-0
Esipenko, Andrey - Anton Guijarro, David 1-0
Caruana, Fabiano - Carlsen, Magnus ½-½
Harikrishna, Pentala - Tari, Aryan ½-½
Grandelius, Nils - Firouzja, Alireza ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Van Foreest, Jorden ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Donchenko, Alexander 1-0

Partie

Anish Giri prowadzi w Tata Steel Masters z siedmioma punktami z dziesięciu rund przed ostatnim dniem wolnym. Pokonał Radosława Wojtaszka w systemie londyńskim, który stał się bardzo skomplikowany i przypominał odwrotny system merański. W kłopotach z czasem Giri poczuł, że stracił wiele ze swojej przewagi - po prostu nie mógł znaleźć sposobu na uniknięcie wymiany figur, a gra końcowa spowodowała, że obiektywnie powinien być remis. Giri zdołał stworzyć trudności i nagle Wojtaszek pogubił się. 46 ... Wb6 było początkiem problemu (46 ... Wd6 było pewnym remisem), a 48 ... Gb2 natychmiast przegrało.

Normalnie partią dnia byłaby partia Fabiano Caruany z Magnusem Carlsenem, ale Carlsen nie walczył o pierwsze miejsce, więc zainteresowanie było gdzie indziej. Carlsen czuł, że dostał to, czego chciał z debiutu, zanim zagrał 13 ... b6, co było według niego złamaniem przynajmniej trzech konserwatywnych zasad, tzn. raczej przeoczenie idei niż pogubienie się. Miał trochę trudności, ale nie było to łatwe i po 20. Se5 okazało się, że Carlsen może oddać pionka i zebrać wszystkie swoje figury na dobrych polach, w szczególności jego białopolowy goniec był dużo lepszy niż goniec białych. Caruana, chociaż nie miał kłopotów, czuł, że musi być ostrożny i partia zakończyła się remisem przez powtórzenie posunięć.

Maxime Vachier-Lagrave przeżył całkowicie katastrofalny debiut, w którym powinien był szybko przegrać, walczył, by wyrównać, a następnie Alexander Donchenko zagrał naprawdę nierozsądne 55 ... f5, które nie od razu przegrywa, ale stawia go pod straszną presją i musi znaleźć jedyny ruch 57 ... Kf8, którego nie wykonał.

Andrey Esipenko spokojnie przyłączył się do rywalizacji po kolejnym zwycięstwie, tym razem nad Davidem Antonem. 35 ... cxb4 wydaje się być przegranym posunięciem. Być może Jorden Van Foreest stracił dobrą okazję na pokonanie Jana-Krzysztofa Dudy czarnymi figurami, dostał inicjatywę i wygląda na to, że 17 ... Sg5 było bardzo mocne, ale zagrał 17. … He6, co wyrównało grę. Partie Nils Grandelius - Alireza Firouzja i Penatala Harikrishna - Aryan Tari zremisowano.

1000 Znaków do wykorzystania