W czwartej rundzie Tata Steel Masters w Wijk aan Zee wszystkie partie zremisowano. To nie znaczy, że nic się nie działo, niektóre partie mogły być rozstrzygnięte.

Wyniki

Harikrishna, Pentala - Caruana, Fabiano ½-½
Van Foreest, Jorden - Carlsen, Magnus ½-½
Esipenko, Andrey - Grandelius, Nils ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Anton Guijarro, David ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Giri, Anish ½-½
Tari, Aryan - Firouzja, Alireza ½-½
Donchenko, Alexander - Wojtaszek, Radoslaw ½-½

Partie

Magnus Carlsen miał dość filozoficzne podejście do swoich remisów w ostatnich trzech rundach. Był trochę sfrustrowany, że nie zdołał zmusić swoich przeciwników do cięższej pracy. Jego przeciwnicy bronili się dobrze, pomyślał, że jego własne błędy doprowadziły do przedwczesnego zakończenia gry. W czwartej rundzie wydawało się, że Carlsen będzie mógł naciskać przez długi czas, ale po 48 ... Wd2 (48 ... Kg5 przedłużało partię) gra szybko się skończyła i wszystko zostało wymienione.

W partii Maxime Vachier-Lagrave - David Anton wydawało się, że MVL rozwiązał wszystkie problemy, ale nie uzyskał jasnych szans na wygraną. W partii Duda-Giri doszło do końcówki z pionkiem mniej dla czarnych, ale ta końcówka była tylko remisowa.

Nils Grandelius zbudował zwycięską pozycję czarnymi przeciwko Andreyowi Esipenko, ale przyznał później: „W niedoczaseie grałem bardzo, bardzo słabo”. 40. Wxb2 było ostatnią straconą szansą, którą komputer ocenia jako decydującą przewagę Grandeliusa.

Pentala Harikrishna trochę się poplątał białymi w Partii Hiszpańskiej przeciwko Fabiano Caruanie, jego nowinka 19.Gc2 nie była dobrym posunięciem i musiał przez chwilę walczyć. Posunięcie Caruany 35 ... Hd4 ?! nie był świetne (35 ... Wd6 był znacznie lepsze), ponieważ pozwoliło na ofiarę, która szybko zremisowała grę

Aleksander Donczenko i Radosław Wojtaszek zrermisowali fascynującego Najdorfa, którego ostatnia faza w końcówce gońca i pionka była niezwykle trudna i pouczająca. Najpierw Donchenko groził utrata pionka, potem Wojtaszek musiał zauważyć, że kusząca zwycięska linia faktycznie przegrywa, obaj gracze sprostali zadaniu.

Aryan Tari zgodził się, że nie jest to idealne rozwiązanie, gdy Alireza Firouzja jest na dzikiej pozycji taktycznej i kiedy Firouzja się przez nie przebił, wyglądało na to, że wygra. Potem sprawy wymknęły się spod kontroli po 27… Ge5?, według komputera po 28.Kh1 Firouzja przegrywał. Tari zagrał słabe 28.Wxc5? i Firouzja ponownie miał wygraną. 29 ... Se2? był ostatnim błędem (29 ... Ge2 wygrywa) i pozycja znów była wyrównana i gracze zgodzili się na remis ruch później.

 

 

1000 Znaków do wykorzystania