Pentala Harikrishna, Magnus Carlsen, Anish Giri, Fabiano Caruana i Nils Grandelius dzielą pierwsze miejsce wynikiem 2 z 3.

Przez chwilę wydawało się, że Fabiano Caruana obejmie samodzielne prowadzenie w turnieju, ale jego przeciwnik Jan-Krzysztof maksymalny opór i ostatecznie zremisował. Alireza Firouzja pokonał Davida Antona w ostatnim meczu, ostatecznie przebił się w środkowej grze bez hetmanów, wygrywając 61 w posunięciach. Pentala Harikrishna pokonał lidera Nilsa Grandeliusa grając czarnymi Obronę Francuską, gdzie po błędzie 25. Gc1? przejął inicjatywę.

Pozostałe partie zostały zremisowane Magnus Carlsen był sfrustrowany solidnym otwarciem Aryana Tariego, Alexander Donchenko w końcu znalazł się na tablicy wyników dzięki wygodnemu remisowi czarnymi przeciwko Giriemu, Radosław Wojtaszek zremisował Semi-Tarrascha z Jordenem van Foreestem, a MVL poświęcił hetmana grając czarnymi przeciwko Andreyowi Esipenko za więcej niż wystarczającą rekompensatę, ale partia też był remisowa.

Wyniki Rundy 3

Carlsen, Magnus - Tari, Aryan ½-½
Giri, Anish - Donchenko, Alexander ½-½
Caruana, Fabiano - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Grandelius, Nils - Harikrishna, Pentala 0-1
Esipenko, Andrey - Vachier-Lagrave, Maxime ½-½
Firouzja, Alireza - Anton Guijarro, David 1-0
Wojtaszek, Radoslaw - Van Foreest, Jorden ½-½

Partie

Fabiano Caruana zagrał prawie genialnie przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie, ale złożoność i kłopoty z czasem sprawiły, że pozwolił przeciwnikowi uciec z remisem. Caruana przez 45 minut zastanawiał się nad prawidłowym poświęceniem 16.Se6 i doskonale kontynuował z 18.g5, 22.Gd4, 25.Hf7, a nawet wymienił hetmany poprzez 33.Ha3, ale miał niewiele czasu przed pierwszą kontrolą czasu w ruchu 40. i 38.We1 być może nie było dokładne, ale wydaje się, że 41.Wg1 wypuściło wygraną, należało grać 41. Kc3. Wkrótce stało się jasne, że czarne co najmniej wyrównały. Przy całej wspaniałej grze Caruany silny opór Dudy zasługuje na wielką pochwałę.

Lider Nils Grandelius zagrał Francuską przeciwko Pentali Harikrishnoe i otrzymał przewagę przestrzeni. Nie było tego zbyt wiele i po 17. Gf4?! (17. Gxb4) czarne miały co najmniej równą pozycję i małą inicjatywę. Po 25. Gc1? (25. g4 lub dziwne 25. Sdc1 sugerowane przez komputer prowadzące do remisu) czarne szybko przejęły kontrolę i po 29. Wc1? i 30. g3? było już po wszystkim.

Alireza Firouzja wygrał ostatnią partię dnia, pokonując Davida Antona. Firouzja grał System Londyński i najprawdopodobniej nie miał żadnej przewagi. Anton zbił hetmana poprzez 14 ... Hb5, co sprawiło, że stał trochę gorzej przez bardzo długi czas, po 42 ... Sd7 (może 42 ... Sxg6) zaczęło się robić bardzo ciężko dla czarnych i Firouzja powiedział, że po 49 ... Sd6? zrozumiał, że Anton przegapił zwycięskie 51. Se7, co zadecydowało o partii.

Aryan Tari grał bardzo solidny wariant Tarrascha przeciwko mistrzowi świata Magnusowi Carlsenowi i czuł później, że to mogło to zaskoczyć mistrza świata. Carlsen znalazł sposób, aby skomplikować sytuację, ale Tari znalazł drogę do remisowej końcówki, którą z łatwością utrzymywał.

Aleksander Donczenko poczuł ulgę, że coś zdobyl, w ostatniej chwili zastąpił w turnieju Daniila Dubova, więc nie był psychicznie przygotowany do gry w tak silnym turnieju. W trzeciej rundzie miał dobrą pozycję w Obronie Nimzowitcha przeciwko Anishowi Giriemu i po wymianie figur zremisowano w 42 posunięciach.

Radosław Wojtaszek naciskał trochę na Jordena Van Foreesta, ale po 30. Sc2 (30. Ge5 jest preferowane przez Stockfisha) gra szybko się wyrównała i została zremisowana w 40 ruchach.

Andrey Esipenko zagrał 4. Hxd4, a następnie 5. He3 przeciwko Maxime’owi Vachier-Lagrave - bardzo nowoczesnego wariantu Obrony Sycylijskiej Sycylijczyka, który jest używany na najwyższym poziomie w szachach błyskawicznych online. 15. b4 zmusił MVL do oddania hetmana za kilka figur i pionków, ale wyglądało to więcej niż wystarczająco. 18 ... Sb4 wygrało więcej materiału dla czarnych, ale 21. Hd5 było doskonałym posunięciem białych, które zapewniło pewną kontrolę, a komputery nawet przez chwilę wolały białe (22. Ge3 lub 22. Gh6 zamiast zagranego 22. Gg5), ale partia szybko ustabilizowała się i została zremisowana w 33 ruchach.

1000 Znaków do wykorzystania