Nils Grandelius wygrał drugą partię z rzędu, tym razem przeciwko Janowi-Krzysztofowi Dudzie i został samodzielnym liderem z wynikiem 2 z 2. Fabiano Caruana wygrał w ostrej Obronie Słowiańskiej z Aleksandrem Donchenko. Magnus Carlsen miał trochę lepszą pozycję w starciu z Davidem Antonem, ale jego przeciwnik bronił się bardzo dobrze, podobnie Anish Giri miał małą przewagę przeciwko Jordenowi Van Foreestowi, ale to nie wystarczyło. Zremisowali Harikrishna-Esipenko, MVL-Firouzja i Tari (który miał wygraną pozycję) - Wojtaszek.
Wyniki
Van Foreest, Jorden - Giri, Anish ½-½
Anton Guijarro, David - Carlsen, Magnus ½-½
Harikrishna, Pentala - Esipenko, Andrey ½-½
Vachier-Lagrave, Maxime - Firouzja, Alireza ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Grandelius, Nils 0-1
Tari, Aryan - Wojtaszek, Radoslaw ½-½
Donchenko, Alexander - Caruana, Fabiano 0-1
Partie
Jan-Krzysztof Duda przegrał z Nilsem Grandeliusem. Grandelius wygrał atrakcyjną partię, w której w końcu udało mu się zdobyć figurę. Grandelius czuł, że Duda grał zbyt agresywnie, by wygrać w debiucie, choć nie był zbyt dokładny. Grandelius również bardzo dobrze znał powstałą strukturę pionków, choć sama pozycja była dość nietypowa. Grandelius uważał, że Se1-c2 Dudy, a następnie Hd2, jest bardzo powolne, co dało mu czas na silne f5-f4-f3, które ostatecznie wygrało materiał. Komputer uważa, że 24.Ha5 to jedyny, ale wystarczający ruch dla Dudy, a po jego 24.Hd1 przegrał. Grandeliusowi brakowało czasu i czuł, że gra stała się „zbyt skomplikowana”, ale gdy osiągnięto kontrolę czasu, Duda zrezygnował.
Fabiano Caruana odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym turnieju, pokonując czarnymi figurami Aleksandra Donczenkę. Donchenko zagrał nowinkę 12.g4 przeciwko Obronie Słowiańskiej, ale taką, która była znana jako sugestia komputerowa. Donchenko zdawał się zapomnieć o szczegółach i długo się zastanawiał nad kilkoma następnymi ruchami, 19. e5 nie było dobrym posunięciem, ponieważ 19 ...c4 według komputera prawdopodobnie wygrywa dla czarnych. Posunięcie Caruany 19…Sb6 pozwoliło na 20. He4, co było ostatnią szansą białych na uzyskanie przyzwoitej gry. Po 20. e6? Hd5! czarne przejęły atak i zręcznie wygrały.
Carlsen czuł, że był „trochę lepszy” czarnymi po debiucie przeciwko Davidowi Antonowi Guijarro, ale „nie było to takie łatwe” i „po chwili chyba całkowicie wyrównał”. Następnie, według Carlsena, jego przeciwnik „przegapił tę małą sztuczkę z 45… Kg5” i Carlsen miał „realne szanse”. Carlsen myślał, że Anton mógł przegrać, ale w rzeczywistości komputer uważa, że białe były w porządku przez cały czas i mimo wszystko Anton musiał grać naprawdę dokładnie i dobrze, aby zasłużyć na remis.
Maxime Vachier-Lagrave zagrał nowinkę przeciwko Alirezie Firouzji z 13. Sa3. Ostatecznie MVL uzyskał przewagę po 17 ... Gxf6 (17 .... Wxf6 było prawdopodobnie lepsze) i 22 ... Wf5 (czego komputer naprawdę nie lubi). Sytuacja pozostała bardzo skomplikowana i po 30. Sc4?! (30.Gd4) komputerowa ocena nagle znów się wyrównała i partia została szybko uzgodniona jako remis.
Partia Pentala Harikrishna vs Andrey Esipenko zakończyła się remisem w 47 ruchach. Zagrano Obronę Caro-Kann, którą Esipenko "kocha", a dziś udało mu się zdobyć przewagę czarnymi. Czuł, że jego 32 ... a4 to był błąd, po którym pozycja była po prostu równa.
Partia Jorden Van Foreest vs Anish Giri zakończyła się remisem. Van Foreest odrzucił remis przez powtórzenie, ale zaledwie kilka ruchów później miał gorszą pozycję, jednak według Giriego "margines na remis" był nadal "bardzo duży" i chociaż był po dobrej stronie remisu, nie czuł, że miał realne szanse na więcej.
Aryan Tari mocno naciskał na zwycięstwo z Radosławem Wojtaszkiem, ale ostatecznie musiał zadowolić się remisem po tym, jak nie grał dokładnie po 40-tym ruchu, nawet wtedy Tari był bardzo blisko pełnego punktu.
Klasyfikacja po dwóch rundach
1. Grandelius 2
2-4. Carlsen, Giri, Caruana 1.5
5-10. Harikrishna, Anton Guijarro, MVL, Wojtaszek, Esipenko, Van Foreest 1
11-13. Firouzja, Duda, Tari 0.5
14. Donchenko 0