Who is skoczek2? Oto jest pytanie. Musi to być jakiś silny zawodnik, ponieważ różnojęzyczne linki, jakie zamieszcza na blogu Jerzego Konikowskiego, są jego domeną. Nadmienić trzeba, że większość tych wydarzeń, do których odnosi się skoczek2, jest prowokacyjna albo z przeszłości mającej niewiele wspólnego z aktualną tematyką blogu.
Przyzwyczajony byłem do linków Konikowskiego w dziale Ciekawe Partie, w którym właśnie Jerzy Konikowski oświadcza, że to partie zamieszczane przez niego są ciekawe, bez względu na ich poziom. Nawet ustosunkowałem się do dwóch „ciekawych partii” i skomentowałem u siebie.
Ostatnio dział Ciekawe Partie zmienił autora – jest nim skoczek2. Zmiana autora nie zmieniła formatu wpisu – dalej nie mamy wyjaśnienia, dlaczego ta partia jest ciekawa, a zamieszczony link do partii jest w języku angielskim.
Do czego ma służyć ten link? Przecież każdy interesujący się szachami wie, gdzie szukać partii z tak ważnego wydarzenia, jakim jest Puchar Świata, w szczególności finał Pucharu Świata. Gdyby skoczek2 trochę się wysilił i albo coś dodał od siebie do tych komentarzy, albo przetłumaczył je dla tych, co z obcych języków znają tylko polski i norweski, a trochę rosyjski, może to miałoby jakiś sens. Tak jak to robi na tej stronie Gala, która nie chce się zbłaźnić własnymi komentarzami, więc tłumaczy na język polski komentarze lepszych od siebie szachistów. Co też uczyniła w przypadku powyższej partii tutaj.
Skoczek2 pochwalił się też znajomością języka rosyjskiego, zamieszczając link do artykułu o zdolnych junirach rosyjskich, który został nazwany przez skoczka2 „Jak trenują juniorzy w Rosji”. W artykule nic nie ma na temat metod treningowych, dowiedziałem się z niego jedynie, którzy juniorzy są zdolni, z kim mieli treningi i do czego już doszli. Podejrzewam, że skoczek2 zrozumiał tu tylko :”pismo obrazkowe”, tzn. zobaczył zdjęcie trenera z juniorami i na tej podstawie wyciągnął wniosek, że artykuł jest o metodach treningowych juniorów.
Reasumując, „ciekawe partie” w większości są prowokacyjne z możliwością napisania w komentarzach, że „ten wariant jest słaby”, „tak nie należy grać”, „to nie jest styl tego zawodnika”, co jest pretekstem do odsyłania czytelnika do starszych wypowiedzi autora blogu, głównie typu „przecież o tym wielokrotnie pisałem, dlaczego nie stosujecie się do moich wskazówek”.