WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos
Każda podróż szachowa jest inna i każdy szachista wybiera drogę, która do niego pasuje. Niektórzy mają trenera, który prowadzi trening, podczas gdy inni tworzą własny rozkład pracy.
Jest jednak zawsze coś, co każdy szachista życzy sobie, aby zrobił lub studiował wcześniej. W tym artykule próbowaliśmy zebrać listę tych rzeczy; niektóre pochodzą z naszego własnego doświadczenia, a niektóre od naszych kolegów.
Jeśli wykonałeś większość z wymienionych poniżej, możemy ci tylko pogratulować!
- Poznanie historii szachów
Obecnie większość graczy skupia się tylko na wymiernym aspekcie samej gry. Jednak gdy słyszysz arcymistrza lub osoby o wiedzy szachowej rozmawiających o klasycznych szachach, mistrzach świata lub meczach o mistrzostwo świata, możesz tylko podziwiać i życzyć sobie, żebyś znał połowę tych opowieści.
- Przeznaczanie więcej czasu na końcówki
Capablanca powiedział, że należy rozpocząć naukę gry w szachy od końcówek. Jednak z jakiegoś powodu jego przesłanie nie przemawia do większości młodych ludzi. Ale gdy osiągniesz pewne doświadczenie, zdajesz sobie sprawę, jak posiadanie lepszej wiedzy o końcówkach byłoby niezwykle użyteczne.
- Przestań grać w blitza online
Choć trudno jest żałować czegoś, co jest zabawne, większość graczy żałuje, że spędzili niezliczone godziny przed komputerem, wykonując błyskawiczne posunięcia, podczas gdy ten czas mógł być wykorzystany do bardziej wydajnej aktywności. Nie zrozum nas źle; granie w blitza jako części sesji treningowej może być dobre; należy wiedzieć kiedy przestać!
- Zatrudnienie trenera
Gdy zatrudniasz trenera, nie tylko uzyskujesz dostęp do usług, które pomogą ci ulepszyć twoje szachowe umiejętności, ale także wiedzę znacznie bardziej doświadczonego gracza, który pomoże ci doradzając, wzbogacając twoją kulturę szachową i dając ci inną perspektywę patrzenia na szachy.
- Studiowanie klasyków
To zadanie zawsze jest do wykonania. W dzisiejszych czasach nowoczesny szachisty prawie nie ma czasu, aby studiować klasyków. Przy tych wszystkich turniejach i nauce teorii nie jest to najważniejsze.
Ale wystarczy jedno spojrzenie na takie książki jak „Predecessors” Kasparowa lub „Learning from the Legends” Marina, żeby zobaczyć, że istnieje cały świat do odkrycia.
- Gra w dużych imprezach
Bycie częścią dużego festiwalu szachowego i dzielenie go z największymi graczami na świecie daje ci inną perspektywę. Zawsze jest miło grać w turnieju z ponad 600 uczestnikami i poznawać nowych ludzi lub oglądać partie swoich ulubionych graczy na miejscu.
Duże imprezy dają ci też okazję do stawienia czoła niektórym graczom, których podziwiasz, czegoś, jesteśmy tego pewni, czym każdy gracz będzie zachwycony.
- Studiowanie głównych wariantów
Większość graczy spędza zbyt wiele czasu na unikanie głównych wariantów, a po kilku latach zdaje sobie sprawę, że nie ma żadnych skrótów. Im szybciej poznasz główne warianty, tym lepiej. Nigdy nie jest za późno na start.
- Analiza własnych partii
Twoje własne partie są wielkim źródłem wiedzy i samokształcenia.
Wiadomo, że ich głęboka analiza jest drogą do poprawy, ale nie wszyscy to robią.
- Znalezienie partnera do treningu
Partner pomaga ci znaleźć motywację. Zawsze jest łatwiej trenować, gdy możesz z kimś podzielić się pomysłami i, dlaczego nie, rywalizować w czasie treningowych sesji.
- Poświęcenie więcej czasu na trening
Gra w szachy jest rozrywką, gdy jesteś dobrze przygotowany, ale może być koszmarem, jeśli nie jesteś. Bardzo ważne jest samodzielne studiowanie i zdobywanie wiedzy, którą możesz później zastosować w partiach turniejowych.