Na podstawie artykułów Jury’a Markushina

W dzisiejszych czasach jest dostępna olbrzymia liczba książek szachowych, które zawierają wszystko począwszy od najbardziej popularnych wariantów debiutowych do strategii, taktyki, historii szachów, najlepszych partii rozegranych przez arcymistrzów i na tym lista nie kończy się.

Pytanie brzmi:

 • Jak wykorzystać te nieskończone źródła, żeby rzeczywiście zacząć wygrywać więcej partii?
 • Czy musisz spędzić miesiące nauki bez widocznej poprawy?
 • Czy musisz czytać i rozumieć dziesiątki szachowych książek, żeby zacząć wygrywać partie i zyskać kilkaset rankingowych punktów?

Jest to ogromne zadanie, które zajmie Ci wiele lat.

Wielu graczy kupuje 10 lub 20 różnych 400-stronicowych książek i wgłębia się w nie.

Spędzają miesiące:

 • analizując niejednoznaczne debiutowe linie
 • zapamiętując wariant, które prawdopodobnie nigdy nie będą grane w ich partiach
 • studiując skomplikowane, rzadke końcówki
 • rozwiązując wiele “nierzeczywistych” taktycznych ćwiczeń itp.

Po roku takiego treningu można zadać tym graczom kluczowe pytanie: O ile twój ranking zwiększył się?

W 95% odpowiedź brzmi: albo w ogóle, albo minimalnie.

Co się dzieje z tymi 95% graczy szachowych?

Dlaczego po prostu nie czynią postępów w szachach?

Wydaje się, że inwestują wszystko: czas, pieniądze i cierpliwość, ale nie osiągają potrzebnych wyników.

Istnieją trzy główne problemy, z którymi spotyka się 95% wszystkich szachistów:

 1. Większość graczy nie wie, co studiować i jak studiować. Spędzają 99% swego cennego czasu na studiowanie niekoniecznych rzeczy i robią to w zły sposób, co prowadzi do małego postępu albo żadnego postępu.
 2. Większość graczy zdobywa pasywną wiedzę czytając szachoweg książki. Podczas partii nie potrafią jej wykorzystać, czyniąc ją bezużyteczną.
 3. Większość graczy nie ma podstawowego zestawu umiejętności i precyzyjnego procesu myślenia, który jest niezbędny do wygrania partii szachów. Nie wiedzą, na co zwracać uwagę i co należy wziąć pod uwagę podczas gry.

Budowanie własnego programu szachowego treningu

Istnieje kilka sposobów, aby szachiści mogli znaleźć własne sposoby na utrzymanie lub nawet wzniesienie poziomu gry na wyższy stopień. Najczęstsze sposoby ćwiczeń używane przez półprofesjonalistów to zasadniczo analizowanie partii granych na całym świecie w silnych turniejach, granie dużej liczby blitzów online, przeglądanie debiutów przy użyciu szachowego programu.

To jest w porządku w niektórych przypadkach utrzymania poziomu gry, ale w dłuższej perspektywie nie zajdziesz daleko. Szachy należy ćwiczyć przez rozwiązywanie, przez naśladowanie sytuacji, z którymi spotkasz się w turnieju szachowym, więc dlaczego nie spróbować tego w domu i przygotować się do walki? Poniżej pokażemy pięć wskazówek budowy własnego programu szachowego treningu. Zostało to napisane dla szachistów, którzy pracują samodzielnie, ale jeśli masz treningowego partnera lub trenera, który ci pomaga, to nawet lepiej.

Przede wszystkim, musisz ustawić realistyczny pomysł swojego celu. Realnie oceń, ile czasu możesz lub chciałbyś poświęcić szachom. To jest łatwe; masz własny harmonogram, więc możesz wyznaczyć godziny nauki. Naszym zdaniem, lepiej robić codziennie trochę niż bardzo dużo w jednym dniu. To oznacza, że 40 minut każdego dnia szachowego treningu będzie prawdopodobnie lepsze niż 4 godziny w sobotę i 6 następnego dnia. Spójność jest kluczowym czynnikiem postępu.

Gdy to zrobisz, trzeba określić, co dokładnie chcesz ulepszyć. Możesz być słaby w niektórych dziedzinach i silniejszy w innych, ale ogólnie lepiej jest mieć zrównoważony program i pracować nad wszystkimi dziedzinami.

Co możesz zrobić w tygodniu, przeznaczając jedną godzinę dziennie, poczynając od poniedziałku:

 1. Taktyka

Mówi się, że szachy to 99% taktyki.

Jest to oczywista przesada, ale poprzez poprawę wizji taktycznej będziesz lepszym graczem. Znajdziesz więcej możliwości w trudnych pozycjach i nie przeoczysz wygranych pozycji z powodu słabej kalkulacji. Zdecydowanie taktyka ma duże znaczenie w codziennym treningu. Możesz poświęcić całą godzinę na ćwiczenia taktyczne na szachownicy (niektórzy wolą robić to na komputerze, wybór należy do ciebie).

 1. Zrozumienie pozycji

Konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia w zakresie szachów pozycyjnych, od oceny pozycji do wykorzystania pozycyjnej przewagi. Można to osiągnąć poprzez dokładnie skomentowane partie arcymistrzów lub analizując z silniejszym graczem lub trenerem.

Jeśli oglądasz skomentowane partie, skoncentrujesz się nie tylko na zrozumieniu idei gry środkowej, ale będziesz też uczył się debiutów. Możesz też rozwiązywać ćwiczenia z podręczników szachów pozycyjnych.

 1. Powrót do taktyki

W środę sugerujemy powtórzenie poniedziałkowych wysiłków. Nie ma czegoś takiego jak za dużo taktyki.

 1. Analiza własnych partii

Istotną częścią naszego szkolenia musi być ścisłe badanie własnych doświadczeń na szachownicy. Ta analiza musi być wyczerpująca i nie powinieneś patrzeć tylko na kluczowego punkty partii, musisz też wyciągać wnioski dotyczące fazy debiutu.

Oznacza to, że będziesz uczył się wszystkiego po trochu, od debiutu do końcówki.

 1. Debiuty

Ostatni dzień szkolenia możesz poświęcić przeglądowi debiutów i tylko temu. Zapoznaj się z teorią zapisaną przez siebie w notatkach swoich analizowanych partii lub w podręcznikach o debiutach. Ucz się debiutów z sercem.

Jest to przykład treningowego programu szachowego dla osób, które nie mają dużo czasu na naukę gry w szachy, ale robienie tego przez kilka miesięcy znacznie podwyższy twój poziom gry.

Byłoby wspaniale mieć też trochę praktyki podczas weekendu. Jak można zauważyć, nie ma w tym programie treningu końcówek, ale to też może być zrobione. Na przykłąd, zamiast dwa razy w tygodniu ćwiczyć taktykę, możesz to robić raz i w drugim dniu zająć się końcówkami.

Mamy nadzieję, że organizacja przedstawiona powyżej będzie dla ciebie pożyteczna i zapraszamy do jej wypróbowania. Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do dzielenia się swoimi myślami w komentarzach!

Jeśli chces ulepszyć swój szachowy poziom, powinieneś mieć jasny plan treningu. Jeśli chcesz dramatycznie ulepszyć swą grę w szachy, musisz pracować nad wszystkimi elementami partii systematycznie:

 • taktyka
 • gra pozycyjna
 • umiejętność atakowania
 • technika gry końcowej
 • analiza klasycznych partii
 • przygotowanie psychologiczne
 • i dużo więcej
 • classical games analysis
 • psychological preparation
 • and much more

To wydaje się bardzo dużo i tak jest.